smartfon

● Smartfon dekoncentruje nawet wtedy, gdy jest wyłączony

Opublikowano: 26 czerwca 2017

Smartfon obniża zdolności poznawcze mózgu nie tylko wtedy, gdy jest włączony. Może być nawet rozładowany lub wyciszony, ale wystarczy, że leży w zasięgu naszego wzroku.

Takie wnioski z badania opublikowano w „Journal of the Association for Consumer Research”.

Zdaniem naukowców z University of Texas w Austin (USA) nasze możliwości poznawcze spadają, kiedy mamy dostęp do naszego smartfona – nawet, kiedy w danej chwili jest on wyłączony lub wyciszony. Badania przeprowadzono na ok. 800 użytkownikach smartfonów.

Zadania, które wykonywali badani, wymagały pełnej koncentracji dla osiągnięcia wymaganej liczby punktów.

Wcześniej proszono ich losowo, by smartfon umieścili na pulpicie ekranem do dołu, w kieszeni lub torbie, albo w sąsiednim pokoju. Wszystkie telefony miały być wyciszone – informuje – za PAP – Rynek Zdrowia. Okazało się, że uczestnicy, którzy zostawili swoje telefony w sąsiednim pomieszczeniu, znacząco lepiej wypadli na testach poznawczych.

Zdolności poznawcze to wszystkie te umiejętności, które pozwalają nam poznawać otoczenie, tworzyć jego obraz w umyśle. Do zdolności poznawczych zalicza się m.in.

procesy sensoryczne, związane ze spostrzeganiem, gdzie wykorzystujemy w ogromnej mierze możliwości zmysłów. Są to bardzo podstawowe zdolności, służące głównie do wyodrębniania cech obiektów, takich jak: kolory, kształty, temperatura, wielkość, rodzaj powierzchni, wysokość dźwięku itp.
uwagę, czyli umiejętność sprawnego selekcjonowania bodźców z otoczenia. Uwaga wiąże się także z czujnością, czy też gotowością do działania. To dzięki niej potrafimy się skoncentrować, na tym co widzimy, słyszymy, czujemy.
pamięć
rozumowanie (myślenie logiczne)

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...
oparzenia słoneczne
Mimo powszechnej świadomości...
Urszula Jarosz
Zdrowie naszego uzębienia ma ogromny wpływ na całe n...