szczepionka na stres

Będzie szczepionka na stres?

Opublikowano: 18 czerwca 2018

Jeśli uzyskane wyniki na szczurach uda się powtórzyć na ludziach, może dojść do powstania probiotycznych szczepionek na zespół stresu pourazowego ( PTSD) czy lęk. Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder wspominają też o nowych metodach terapii depresji.

Coraz więcej badań wskazuje, że wywołane stresem zapalenie mózgu zwiększa ryzyko zaburzeń lękowych czy PTSD. Częściowo dzieje się tak przez zmiany w poziomie neuroprzekaźników regulujących nastrój, np. dopaminy i noradrenaliny.

W ramach badania sprawdzano, jak dokładnie bakteria Mycobacterium vaccae wpływa na stres w mózgu samców szczurów. Bakterie wstrzykiwano 3-krotnie w odstępie tygodnia. Okazało się, że 8 dni po ostatniej iniekcji gryzonie miały znacząco wyższe poziomy przeciwzapalnej interleukiny 4 w hipokampie.

Po wystawieniu na działanie stresora u zaszczepionych zwierząt występował też niższy poziom struktur molekularnych związanych z uszkodzeniem (alarmin) HMGB1; uważa się, że to one odgrywają istotną rolę w uwrażliwianiu mózgu na stan zapalny. Poza tym zaobserwowano wyższą ekspresję CD200R1, receptora kluczowego dla utrzymania komórek gleju w stanie przeciwzapalnym.

Podobnie jak w poprzednim studium, pod wpływem stresu zaszczepione szczury przejawiały mniejszy lęk – pisze kopalniawiedzy.pl.

Naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie korzystne bakterie lub wysyłane przez nie sygnały oddziałują w jakiś sposób na hipokamp i wywołują stan przeciwzapalny. Dodają, że w przyszłości być może M. vaccae będzie się podawać osobom z grupy wysokiego ryzyka PTSD, np. żołnierzom. Niewykluczone, że będą one stosowane także w ramach zapobiegania spadkowi formy poznawczej na skutek sepsy.

Więcej: www.kopalniawiedzy.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
komar
Łagodna zima może spowodować nieco późniejszy rozród...
pocałunek
Jeden trwający 10 sekund pocałunek powoduje, że aż 8...
bakterie w gąbce
Kuchenna gąbka to świetna pożywka dla różnego typu b...
zawał serca
Zawał serca przestanie być groźny? Naukowcy z uniwer...
Do mycia dłoni zimna woda jest równie skuteczna jak...