zawał serca

● Bakterie “lekiem” na zawał serca?

Opublikowano: 26 czerwca 2017

Zawał serca przestanie być groźny? Naukowcy z uniwersytetu Stanford poinformowali, że odkryli nowy szczep bakterii, który może istotnie zmniejszyć skutki zawału.

Zawał serca jest niezwykle groźny, gdyż powoduje duże uszkodzenia. Nawet niewielkie zakłócenie przepływu krwi w mięśniu sercowym może bowiem nieodwracalnie uszkodzić otaczającą go tkankę, zapewniającą prawidłową pracę tego organu.

Naukowcy twierdzą jednak, że znaleźli sposób na uleczenie tych uszkodzeń. Jest nim specjalna bakteria o nazwie synechococcus elongatus. Wykorzystuje ona fotosyntezę, zamieniając dwutlenek węgla w wodę oraz tlen.

Wystawiona na światło dzienne spowodowała, że poziom tlenu dziesięć minut po ataku był 25-krotnie wyższy, a czterdzieści pięć minut po ataku, serce pompowało o 60 proc. więcej krwi – informuje onet.pl.

Badania na razie przeprowadzono na szczurach, więc muszą zostać potwierdzone w testach klinicznych na ludziach.

Objawy zawału serca to bardzo silny ból w klatce piersiowej, trwający ponad 20 minut, stale narastający, nie ustępuje po odpoczynku i po zażyciu nitrogliceryny. Ból jest piekący, dławiący, rozpierający, promieniuje do szyi, żuchwy, barków, rąk, a nawet brzucha lub pleców. Chory często odczuwa lęk, ma duszność.

Zawałowiec najczęściej jest blady, spocony, pobudzony ruchowo, osłabiony, może mieć mdłości i wymioty, zawroty głowy, kołatania serca. Może stracić przytomność.

W Polsce na zawał serca zapada rocznie ok. 100 tys. osób. U około 50 proc. jest to pierwszy objaw choroby wieńcowej.
Największą śmiertelność wśród osób z zawałem notuje się przed dotarciem ich do szpitala, który średnio trwa 120 minut od ataku.

Zawał mięśnia sercowego występuje na ogół po 40. roku życia, częściej u mężczyzn niż u kobiet, zwłaszcza u osób otyłych i z nadciśnieniem tętniczym. Wiek krytyczny u mężczyzn to 32-50 lat.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
mecz zawał
Dzień meczowy jest związany z wyższym o 6 proc. ryzy...
zawał jak ratować
Najczęstsze objawy zawału to ból w klatce piersiowej...
Można być młodym, sprawnym sportowcem i umrzeć na za...
szczepionka na stres
Jeśli uzyskane wyniki na szczurach uda się powtórzyć...
zawał
Jak optymalnie leczyć młode osoby z zawałem serca, a...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...