test na raka

Coraz bliżej prostego testu wykrywającego większość nowotworów

Opublikowano: 21 stycznia 2018

Jak informuje ”Science”, eksperymentalny test wykrywa osiem różnych nowotworów na podstawie badania krwi. Średnia czułość testu to 70 proc. 

Test CancerSEEK (zestawienie słów „rak i „szukać”) został opracowany pod kierownictwem naukowców z Johns Hopkins University. Opiera się na wykrywaniu we krwi mutacji 16 genów, które zwykle występują się w przypadku nowotworów – oraz ośmiu białek. Niewielkie ilości zmutowanego DNA oraz nieprawidłowych białek uwalniane są przez guz do krwioobiegu.

Zdaniem specjalistów jeśli w przyszłości uda się stworzyć test uniwersalny, wykrywający więcej mutacji DNA i białek, pozwoli to wykrywać przeważającą część nowotworów we wczesnej fazie, kiedy leczenie jest najskuteczniejsze – informuje Rynek Zdrowia.

Średnia czułość testu, tj. jego zdolność do wykrycia raka, wyniosła 70 proc. Przy czym test okazał się najskuteczniejszy w przypadku raka jajnika (czułość 98 proc.), a najmniej skuteczny w przypadku raka piersi – niecałe 33 proc.

W przypadku pięciu nowotworów, na które obecnie nie ma żadnych dobrych testów (rak jajnika, wątroby, żołądka, trzustki i przełyku), czułość testu sięgała od 69 do 98 proc. – pisze Gazeta Wyborcza.

Rozpoczęło się już zaplanowane na pięć lat badanie z udziałem 10 000 ludzi, u których nie wykryto wcześniej nowotworu.

Więcej: Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
test krwi
Amerykańscy naukowcy opracowali test krwi, który ma pomóc...
test na raka
Polscy specjaliści jako pierwsi na świecie opracowal...