test krwi

USA: opracowano test krwi, który wyliczy długość życia

Opublikowano: 16 lipca 2018

Amerykańscy naukowcy opracowali test krwi, który ma pomóc przewidzieć, jak długo jeszcze pożyjemy. Analiza poziomu zaledwie 9 biomarkerów wystarcza, by ocenić wiek biologiczny i przewidzieć długość życia. 

Badacze z Yale University, University of Southern California w Los Angeles i Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore przeanalizowali znaczenie 42 różnych testów. Rozpoczęli od analizy danych, dotyczących 10 tys. osób, zebranych w latach 1988-94. Powiązali ich dane medyczne, informacje na temat trybu życia, wreszcie u osób, które już zmarły, także wiek w chwili śmierci. Wśród badanych parametrów były m.in. poziom leukocytów we krwi, poziomy glukozy czy albumin. Na podstawie tej analizy opracowano test, który oceniał ryzyko śmierci na podstawie zaledwie 9 markerów i potwierdzono jego skuteczność na przykładzie danych 11 tysięcy osób, zebranych w latach 1999-2010.

Test pozwala na ocenę tzw. “wieku fenotypowego” opisującego rzeczywisty stan biologiczny organizmu dokładniej, niż wiek metrykalny – wyjaśnia rmf24.pl. Jeśli wiek fenotypowy, czy biologiczny jest wyższy, niż metrykalny, oznacza to, że starzejemy się szybciej, niż powinniśmy. W badaniach okazało się,że kobiety starzeją się wolniej.

Autorzy pracy pokazali, że o ile w ciągu 10 lat zmarła aż 1/4 starzejących się najszybciej osób w wieku od 50 do 64 lat, to w tym samym czasie zmarła tylko 1/5 starzejących się najwolniej osób w wieku od 65 do 84 lat. Na każdy rok, o który wiek biologiczny był wyższy od metrykalnego, ryzyko śmierci rosło w przedziale wiekowym od 20 do 39 lat o 14 proc., w przedziale 40 do 64 lat o 10 proc., wreszcie w przedziale od 65 do 84 lat o 8 proc.

W osobnych badaniach autorzy nowej metody pokazali, że do przyspieszenia procesu starzenia najbardziej przyczyniają m.in. palenie papierosów, otyłość, brak ruchu, ale też dorastanie w biedniejszym otoczeniu, niskie wykształcenie i wysoki poziom stresu.

Więcej: www.rmf24.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
test na raka
Jak informuje ”Science”, eksperymentalny test wykryw...
bezruch
Chcesz się wolniej starzeć? Aktywność fizyczna i dob...
długość życia
Długość życia tylko w 20 proc. może zależeć od genów, jakie...
okresowe głodówki
Okresowe głodówki na przestrzeni 16 tygodni pomagają...
wysokie IQ
Wysokie IQ charakteryzujące niektóre osoby powoduje,...