wysokie IQ

● Wysokie IQ to większa szansa na dłuższe życie

Opublikowano: 3 lipca 2017

Wysokie IQ charakteryzujące niektóre osoby powoduje, że rzadziej umierają przed 79. rokiem życia – informuje „British Medical Journal”.

Zespół prof. Iana Deary z University of Edinburgh przeanalizował dane dotyczące ponad 65 tys. osób urodzonych w Szkocji w roku 1936. Każda z nich przeszła w wieku 11 lat test na inteligencję, a jej stan zdrowia obserwowano przez 68 lat – do końca roku 2015.

Jak informuje PAP Nauka w Polsce, wyższy wynik testu na inteligencję uzyskany w dzieciństwie związany był z niższym ryzykiem zgonu – średnio o 25 proc.

Według naukowców inteligentne osoby mogą bardziej dbać o swoje zdrowie i rzadziej palą. Ponadto częściej wykonują ćwiczenia fizyczne i szukają pomocy medycznej, gdy czują się chore.

Co więcej, dzieci wykształconych rodziców mają wyraźnie lepsze średnie osiągnięcia szkolne a także wyższy współczynnik inteligencji od dzieci rodziców niewykształconych. To najsilniejszy, socjoekonomiczny wskaźnik inteligencji i osiągnięć dzieci. Ponieważ wiele rodzin wciąż dopasowuje się do tradycyjnego modelu wychowania, w którym to matki poświęcają dzieciom więcej czasu niż ojcowie, szczególnie silna korelacja występuje między inteligencją dzieci a wykształceniem matek.

Iloraz inteligencji jest w dużej mierze odziedziczalny.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, sprawnypo40.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
inteligencja dziedziczenie
W internecie powielana jest informacja, jakoby "osta...
test krwi
Amerykańscy naukowcy opracowali test krwi, który ma pomóc...
ekstrawertycy
Najbardziej skorzy do kłamania są ekstrawertycy o wy...
inteligencja
Dzięki największym jak dotąd badaniom nad związkiem...
bezruch
Chcesz się wolniej starzeć? Aktywność fizyczna i dob...