inteligencja dziedziczenie

Dzieci dziedziczą inteligencję tylko po matce, czyli kolejna bzdura w sieci

Opublikowano: 3 marca 2019

W internecie powielana jest informacja, jakoby “ostatnie badania” naukowców, o których informuje “Psychology Spot”, udowadniały, że geny odpowiadające za inteligencję dziecka są dziedziczone wyłącznie od matki, a nie tak jak sądzono do tej pory, od obojga rodziców. Informacja jest tak samo popularna, jak i nieprawdziwa. 

Ponoć dzieje się tak, gdyż gen odpowiadający za iloraz inteligencji odnaleziono tylko w należącym do kobiet chrodosomie X. Z wielu serwisów dowiadujemy się, że niektóre geny „działają” tylko wtedy, kiedy pochodzą od matki i jeśli identyczny gen został przekazany przez ojca, będzie on dezaktywowany.

Jak jest naprawdę, wyjaśnia gazeta.pl.

1. „Psychology Spot” to blog prowadzony przez Jennifer Delgado Suárez, psychologa i autorkę tekstów do popularnych pism. Owo „badanie” jest w rzeczywistości tekstem, który Suárez opublikowała w marcu 2016 roku zbierając rozmaite wyniki badań nad inteligencją. Na 14 zebranych część ma ponad 40 lat, a tylko jedno pochodzi z ostatniej dekady. W dodatku dotyczy wpływu matki na pierwszy rok rozwoju dziecka, a nie dziedziczenia inteligencji.

2. Nie znamy czegoś takiego, jak „geny inteligencji”.

3. “Geny inteligencji” dziedziczone po matce mają się znajdować na chromosomie X, czyli trafiać do nas od matki. Dziedziczenie płci faktycznie zależy od chromosomów płciowych. Dla mężczyzn jest to zestaw XY, dla kobiet XX – chłopcy dostają chromosom X od matki, a Y od ojca. W przypadku dziewczynek mamy dwa chromosomy X – jeden od mamy, drugi od taty. Gdyby nawet założyć, że inteligencja jest sprzężona z chromosomem X, to w przypadku połowy populacji ludzkiej pochodziłaby i od ojca, i od matki.

Źródło: gazeta.pl/sprawnypo40.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
ekstrawertycy
Najbardziej skorzy do kłamania są ekstrawertycy o wy...
inteligencja
Dzięki największym jak dotąd badaniom nad związkiem...
wysokie IQ
Wysokie IQ charakteryzujące niektóre osoby powoduje,...
poziom testosteronu
Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii, Z...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...