poziom testosteronu

● Naukowcy: wysoki poziom testosteronu upośledza świadome myślenie

Opublikowano: 3 czerwca 2017

Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii, ZRT Laboratory i Western University sprawdzali, czy podwyższony poziom testosteronu nasila u mężczyzn tendencję, by polegać na intuicyjnej ocenie i ograniczać świadome myślenie.

243 ochotników rozlosowano do grup, z których jedna dostawała dawkę testosteronu w żelu, a druga placebo. Później wszyscy brali udział w teście świadomego myślenia. Mierzono poziom zaangażowania, motywację i podstawowe zdolności matematyczne.

Przedstawiciele grupy testosteronowej wypadali znacząco gorzej od ludzi na placebo: w zadaniach matematycznych podawali średnio 20 proc. poprawnych odpowiedzi mniej – informuje serwis kopalniawiedzy.pl. Poza tym grupa testosteronowa podawała błędne odpowiedzi szybciej, a poprawne wolniej niż grupa kontrolna.

Wg Amerykanów zaobserwowany fenomen można powiązać z wpływem testosteronu na wzrost pewności siebie. Generalnie uważa się, że testosteron zwiększa dążenie mężczyzn do wyższej pozycji społecznej, zaś ostatnie badania pokazały, że pewność siebie podwyższa status.

Jeśli jesteś bardziej pewny siebie, czujesz, że masz rację i nie masz na tyle wątpliwości, by skorygować błędy – wyjaśnia Camerer.

Psycholodzy dodają, że uzyskane wyniki rodzą pytania odnośnie do potencjalnych negatywnych skutków testosteronowej terapii zastępczej, która ma zapobiegać spadkowi libido u mężczyzn w średnim wieku.

Więcej: www.kopalniawiedzy.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
nowe technologie
N...
inteligencja dziedziczenie
W internecie powielana jest informacja, jakoby "osta...
sterydy
"Marten z koksem się nie narzuca, nowicjuszowi podtr...
sterydy a zdrowie
Jak wynika z najnowszego badania opublikowanego w „J...
taniec mózg
Obrazowe badania niemieckich naukowców wykazały, że...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...