badanie nasienia

Starasz się o dziecko? Kiedy badanie nasienia?

Opublikowano: 26 czerwca 2018

Od dłuższego już czasu staracie się o dziecko, jednak bez upragnionego rezultatu? Może zatem czas na to, aby skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Należy pamiętać, że przyczyna niepłodności zawsze leży w równym stopniu, po stronie kobiety jak i mężczyzny. Jednak częściej to płeć męska ma spore opory przed pójściem do lekarza. Naprawdę nie warto z tym zwlekać, ponieważ im wcześniej postawiona zostanie trafna diagnoza, tym szybciej będziemy cieszyć się z macierzyństwa. Kiedy zdecydować się na badanie nasienia?

Kiedy przeprowadzić badanie nasienia?
Konsultację z lekarzem zaleca się najczęściej po roku regularnego współżycia, bez użycia środków antykoncepcyjnych, kiedy to próby te nie przynoszą upragnionego rezultatu, czyli ciąży. Jeśli partnerka jest w wieku 30 – 35 lat, wizytę u lekarza zaleca się już po 6 miesiącach nieudanego starania się o dziecko. Natomiast w przypadku gdy kobieta ma więcej niż 35 lat, badanie nasienia warto wykonać od razu, dlaczego? Ponieważ u kobiet, wraz z wiekiem obniża się ich płodność i wtedy nawet każdy kolejny miesiąc, bez trafnej diagnozy może zmniejszyć szanse na posiadanie potomstwa.

Również istnieją szczególne wskazania medyczne, które predysponują mężczyzn do wykonania badania nasienia. Należą do nich przede wszystkim: zabiegi w obrębie układu rozrodczego, leczenie wnętrostwa, skrętu jądra w dzieciństwie, leczenie steroidami, płciowymi i glikokortykoidami, czy też jeśli planowana jest terapia przeciwnowotworowa (wskazanie do zamrożenia nasienia).

Jakie są przyczyny niepłodności u mężczyzn?
Przyczyn męskiej niepłodności może być naprawdę wiele. Najczęstszą z nich jest niska jakość nasienia, która spowodowana jest obniżoną ilością plemników (poniżej 20 mln w 1 ml nasienia), ich zmniejszona ruchliwość lub też nieprawidłowa budowa. Bardzo często spowodowane jest to chorobami przenoszonymi drogą płciową, czy przegrzaniem jąder. Dochodzi do tego przez noszenie obcisłej i nieprzewiewnej garderoby, spędzanie długiego czasu za kierownicą, czy też częste korzystanie z sauny. Za złe wyniki nasienia może odpowiadać również niezdrowy tryb życia (brak ruchu, nieodpowiednia dieta, używki i stres).

Ogólne badanie nasienia metodą komputerową
Ten rodzaj badania nasienia umożliwia uzyskanie obiektywnych danych dotyczących najważniejszych parametrów nasienia, w tym również ruchliwości plemników. Uzyskany obraz mikroskopowy jest przetwarzany komputerowo i następnie poddawany bardzo wnikliwej analizie. Dzięki niemu możemy poznać, jaka jest koncentracja plemników, ich ruchliwość i żywotność, a także budowa.

Dzięki temu badaniu możliwe jest także uzyskanie obrazu rejestrującego położenie główki plemnika i wykreślenie przebytej przez niego drogi. Daje to nam dokładną ocenę parametrów ruchu plemnika, czyli: średnią prędkość przeciętnego toru, średnią prędkość ruchu postępowego, średnią amplitudę bocznych odchyleń główki, protoliniowość i wiele innych. Przy ich pomocy dokonuje się podziału plemników na subpopulacje, o różnym tempie ruchu i szybkiej progresji. Badanie nasienia CASA zapewnia obiektywność wyników, a także standaryzację procedury, jak i uzyskanie parametrów, które umożliwią porównanie diagnostyczne pomiędzy różnymi laboratoriami.

Ogólne badanie nasienia można przeprowadzić np. w klinice Invicta. Jego całkowity koszt wynosi 120 zł.

Jak przygotować się do badania?
Odpowiednio wykonane badanie jest kluczowe do prawidłowego odczytu parametrów nasienia i oceny płodności mężczyzny. Dlatego tak ważne jest właściwe do niego przygotowanie. Przed jego wykonaniem należy zachować abstynencję seksualną przez okres od 2 do 7 dni. Materiał natomiast pobiera się w drodze masturbacji. Tutaj do wyboru są dwie opcje, można to zrobić w samej klinice, po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu, specjalnie do tego przeznaczonego pomieszczenia. Jak również nasienie można dostarczyć w jałowym pojemniku (takim jak do moczu), w ciągu 45 min od jego pobrania.

Przed samym badaniem najlepiej jest unikać znacznego wysiłku fizycznego, stresu i oczywiście używek. W przypadku zaś infekcji z wysoką gorączką (wynoszącą 38 – 40⁰C), czy też silnego zatrucia pokarmowego, powinniśmy umówić się na inny termin.

Jakie informacje uzyskamy po badaniu nasienia?
Badanie nasienia pozwala wykluczyć lub potwierdzić:

  • normospermię – czyli prawidłowe nasienie,
  • asthenozoospermię – czyli nieprawidłową ruchliwość plemników,
  • teratozoospermię – czyli nieprawidłową budowę plemników,
  • oligozoospermię – zbyt małą ilość plemników w ejakulacie,
  • azoospermię – całkowity brak plemników w ejakulacie,
  • hipospermię – nieprawidłową objętość ejakulatu,
  • aspermię – czyli brak ejakulatu.

Odpowiednio szybko wykonane badanie nasienia, kiedy starasz się o dziecko, na pewno jeszcze bardziej przybliży Cię do upragnionego celu.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
in vitro
Brak możliwości naturalnego...
depresja mężczyźni
Z badań przeprowadzonych przez Narodowe Instytuty Zd...
liczba plemników
U blisko co trzeciego mężczyzny przebadanego w ramac...
Mężczyźni prowadzący siedzący tryb życia, którzy zac...