liczba plemników

● Badania: liczba plemników za niska u co trzeciego mężczyzny

Opublikowano: 23 czerwca 2017

U blisko co trzeciego mężczyzny przebadanego w ramach zeszłorocznej kampanii „Płodny Polak” liczba plemników była poniżej normy przyjętej przez WHO. 

Podczas akcji bezpłatnych badań nasienia zrealizowanych w lipcu i listopadzie 2016 r. przebadanych zostało 262 mężczyzn – informuje Rynek Zdrowia i pisze, że wynik poniżej 15 mln plemników w 1 ml nasienia może niepokoić.

Niepłodność staje się coraz powszechniejszym problemem. Wielu mężczyzn nie wie, że w przyszłości mogą mieć problemy z poczęciem dziecka, bowiem jedyną metodą na sprawdzenie stanu ich płodności jest badanie nasienia, a nadal nieliczni decydują się na profilaktyczną kontrolę swoich plemników – mówi dr Grzegorz Mrugacz, specjalista ds. leczenia niepłodności i ekspert kampanii „Płodny Polak”.

Zdrowy mężczyzna posiada od 15 do 300 mln plemników w 1 ml ejakulatu. Kiedy koncentracja plemników nie osiąga minimalnej normy, oznacza to, że mężczyzna choruje na oligospermię.

Oligospermia może mieć wymiar łagodny (liczba plemników 10-15 mln/ml), umiarkowany (5-10 mln plemników/ml), jak i ciężki (liczba plemników 0-5 mln/ml). Leczenie oligospermii zależy od przyczyn jej powstania, jak i stopnia zaawansowania. Stosowane są zarówno metody chirurgiczne, jak i farmakologiczne.

Szacuje się, że problem niepłodności dotyka już ok. 15 proc. par, za którą w 35 proc. przypadków odpowiadają mężczyźni. Najczęstszą przyczyną niepłodności wśród płci męskiej jest zły stan nasienia. Na przestrzeni 30 lat WHO obniżyło uznawaną za prawidłową wartość koncentracji nasienia aż o 75 pro. – z 60 mln plemników w 1 ml ejakulatu w 1980 r. do 15 mln/ml w 2010 r. Organizacja uzasadnia zmianę generalnym spadkiem jakości nasienia, spowodowanym czynnikami środowiskowymi.

Badanie nasienia – jak to wygląda?

Nasienie można oddać w placówce, w której przeprowadza się badanie lub w domu. Należy jednak pamiętać, że oddane do pojemniczka nasienie powinno być przechowywane w temperaturze pokojowej i dostarczone do laboratorium w ciągu ok. 30 minut. Jeśli oprócz badania nasienia robiony jest posiew, pojemniczek musi być sterylny. Czas oczekiwania na otrzymany wynik wynosi zazwyczaj ok. 2 godzin

Co pozytywnie wpływa na nasienie?

  • Aktywność fizyczna. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej, w szczególności w okolicach pasa, może przyczynić się do obniżenia poziomu testosteronu i zwiększenia stężenia estrogenu w organizmie mężczyzny.
  • Seks. Regularne aktywność seksualna poprawia jakość nasienia i pobudza jego produkcję.
  • Kwas foliowy. Niski poziom kwasu foliowego w męskim organizmie może być przyczyną zaburzeń materiału genetycznego nasienia. Źródła: soja, szpinak, brokuły, ryż, pomarańcze, banany, produkty zbożowe, kurza i wołowa wątróbka oraz jaja.
  • Selen. Poprawia ruchliwość plemników oraz ich liczbę. Wspiera metabolizm testosteronu. Źródła: orzechy brazylijskie, nasiona słonecznika, owoce morza i ryby, drób, czosnek, cebula oraz ryż brązowy.
  • Cynk. Wpływa on na wytwarzanie hormonów płciowych, produkcję nasienia, libido, a także zapłodnienie. Źródła: nabiał, ryby, jaja, pestki dyni i słonecznika, szpinak, orzechy oraz mięso.
  • Witamina E. Polepsza jakość nasienia. Połączenie witaminy E z selenem może okazać się pomocne w leczenia raka prostaty, a nawet w uniknięciu zachorowania na ten nowotwór. Źródła: ryby, oleje roślinne, orzechy, papryka, szpinak, biała kapusta.
  • Witamina C. Chroni DNA plemników przed niepożądanymi zmianami. Jest naturalnym antyoksydantem neutralizujacym i usuwającym z organizmu wolne rodniki które uszkadzają komórki. Wspomaga również działanie witaminy E. Źródła: owoce dzikiej róży, czarne porzeczki, cytrusy, papryka, brukselka, szpinak, kalafior.

Źródło: www.rynekzdrowia,pl, www.plodnypolak.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
badanie nasienia
Od dłuższego już czasu staracie się o dziecko, jedna...
ibuprofen
Zażywanie przez dłuższy czas ibuprofenu prowadzi u m...
jakość spermy
Naukowcy oceniający wyniki prawie 200 badań twierdzą...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...