Bieganie dla początkujących

Bieganie dla początkujących – najlepsze porady na start

Opublikowano: 12 lutego 2021

Być może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale bieganie niegdyś uchodziło za dziwactwo. Dopiero z czasem ludzie przekonali się, że jest to znakomity sposób na dbanie o siebie oraz poprawę samopoczucia.

Bieganie dla początkujących osób może wydawać się rzeczą trudną. Niektórzy obawiają się, że nie poradzą sobie z przebiegnięciem dłuższego dystansu. Inni zaś obawiają się ryzyka kontuzji czy też rozczarowania swoją aktualną kondycją. W tym wszystkim nie pomagają komentarze niektórych „znawców”, którzy bardziej odstraszają niż zachęcają do spróbowania swoich sił.

Na samym początku warto skupić się na zaledwie kilku rzeczach. Dzięki nim z czasem zbudujesz swoją kondycję, a także szybko zauważysz, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Bieganie będzie tym przyjemniejsze, im mniejszą presję sobie narzucisz

Często chcielibyśmy, aby progres był zauważalny każdego dnia. Czasem w niektórych sprawach możemy szukać pójścia na łatwiznę. Z bieganiem sprawa wygląda inaczej. Kondycję wyrobimy poprzez systematyczność, dbanie o prawidłową postawę, a także regularne zwiększanie obciążeń.

W tym wszystkim należy jednak pamiętać o tym, że nie można wymagać od siebie zbyt wiele już na samym początku. Pamiętaj, że robisz to przede wszystkim dla siebie. Z tego powodu porównywanie się do innych nie ma większego sensu. Dlatego zaplanuj sobie krótką trasę, załóż odpowiednie obuwie, ubierz się adekwatnie do pogody i zobacz, jak zareaguje Twój organizm.

No właśnie, organizm. Bieganie wymaga tego, aby jak najlepiej słuchać się podpowiedzi własnego ciała. Szczególnie na samym początku nie forsuj tempa, a po skończonym biegu przeanalizuj, jak czujesz się po takim wysiłku. Pamiętaj, dla naszej psychiki lepsza jest świadomość ukończenia krótszego dystansu, niż rezygnacja podczas dłuższego wyzwania!

Bieganie nie musi być monotonne i nudne

Niektórym wydaje się, że systematyczne bieganie musi być rzeczą nudną. W rzeczywistości absolutnie tak nie jest. Gdy już uda ci się pokonać kilka pierwszych tras, zobaczysz, że zaczniesz szukać w swojej głowie coraz to nowych wyzwań.

Zmieniaj trasy, pobijaj swoje rekordy, wybierz się biegać poza miasto. W ten sposób z całą pewnością unikniesz monotonii, a przy okazji lepiej poznasz okoliczne tereny. Rozważ również instalację aplikacji do biegania. Śledzenie swoich postępów i świadomość progresu to znakomita motywacja.

Jeśli natomiast obawiasz się braku systematyczności lub po prostu czujesz, że będzie brakować ci towarzystwa, rozważ znalezienie drugiej osoby do biegania. Najlepiej takiej, która będzie na podobnym poziomie do twojego. Razem nie tylko będzie wam raźniej, ale również możecie wzajemnie wspierać się w nowym hobby.

Bieganie procentuje po czasie

Jeśli faktycznie zdecydujesz się na rozpoczęcie przygody z bieganiem, zobaczysz, jak wiele potrafi ono dawać satysfakcji. Gdy po paru tygodniach ocenisz swoje postępy, z całą pewnością dostrzeżesz, jak wiele udało ci się osiągnąć.

Natomiast nie nastawiaj się na to, że po każdym ukończonym biegu zaobserwujesz progres. W przypadku tego sportu najlepiej jest po prostu dać sobie czas, starać się przede wszystkim czerpać radość z tego, że podejmuje się fizycznej aktywności. Lepsza kondycja czy poprawa sylwetki przyjdą z czasem. Najważniejsze to po prostu zacząć i pomału, w swoim tempie wdrażać się w nowe hobby.

Pamiętaj również o tym, aby się nie zrażać! Każdy kiedyś zaczynał, nawet wytrawni biegacze miewają chwile kryzysu. Jeśli jednak po kilku tygodniach bieganie nadal nie będzie sprawiało ci przyjemności, rozważ uprawianie innego sportu. Być może ten faktycznie nie jest dla ciebie?

Dobrze, wiesz już, jak zacząć swoją przygodę. Trzymamy więc za ciebie kciuki! Pamiętaj, najważniejszy jest pierwszy krok!

Maciej Pawłowski

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wobec takiej promocji nie można przejść obojętnie. Jeśli nie...
skituring
Skitouring zyskuje coraz większą popularność wśród narciarzy...
Festiwal Biegowy
Otoczona malowniczymi górami Beskidu Niskiego, skąpana w łag...
Festiwal Biegowy
Trzy dni pełne atrakcji dla dzieci, dorosłych i całych rodzi...
buty do badmintona
To jak często pojawiamy się na korcie odbija się na zużyciu...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...