Co na porost włosów? Jest szansa na nowy lek

co na porost włosów

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze odkryli – nieco przypadkowo – lek, który może być przydatny w leczeniu łysiny. W odbudowie aktywności cebulek i mieszków włosowych ma bowiem pomóc lek stosowany do tej pory przeciwko osteoporozie, czyli osłabieniu kości. To preparat o nazwie WAY-316606.

Główny autor badania dr Nathan Hawkshaw z University of Manchester twierdzi, że preparat hamuje białko SFRP1, które blokuje tworzenie nowych tkanek, w tym również włosów. Z tego powodu miał być przeznaczony do leczenia osteoporozy, powodującej zrzeszotnienie i osłabienie tkanki kostnej.

Przy okazji ujawniono, że środek ten może pomóc również w leczeniu łysienia. Wskazują na to badania laboratoryjne, w których wykorzystano fragmenty skóry pobrane od ponad 40 mężczyzn, którzy poddali się przeszczepowi włosów.

Dr Hawkshaw przyznaje, że o wszystkim rozstrzygną badania kliniczne, a tych jeszcze nie przeprowadzono. Najpierw muszą one wykazać, czy środek jest bezpieczny w stosowaniu.

Jakprzypomina rynekzdrowia.pl, cytując PAP, Na rynku od lat dostępne są dwa preparaty na porost włosów: minoksydyl przeznaczony dla kobiet i mężczyzn oraz finasteryd wykorzystywany włącznie u mężczyzn. Nie zawsze są one jednak skuteczne i mogą powodować działania uboczne.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl