karma dla kota

Czym kierować się przy wyborze karmy dla kota?

Opublikowano: 1 listopada 2020

Wybór karmy dla zwierząt domowych zdaje się coraz bardziej trudny. Jako właściciele jesteśmy bardziej świadomi, że nie każdy produkt, który na etykiecie ma napis “karma dla zwierząt”, rzeczywiście może być za nią uznany. Z kolei mnogość naprawdę dobrych produktów utrudnia wybór. Pojawia się więc naturalne pytanie, czym się kierować, karmiąc swojego kota.

Przede wszystkim postaw na jakość

Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami. Coraz uważniej podejmujemy decyzje nie tylko dotyczące dużych inwestycji, ale i codziennych wyborów, także tych żywieniowych. Coraz więcej osób stara się spożywać jedynie zdrowe, najlepiej ekologiczne produkty, pochodzące ze sprawdzonych upraw lub zakładów produkcyjnych. Wykluczamy (albo staramy się to robić) z diety fast-foody, potrawy tłuste, zawierające puste kalorie, a także te bogate w cukier. Paradoksalnie, wybierając karmę dla kota, kierować się powinniśmy bardzo podobnymi zasadami. W dobrej karmie dla kota powinny się znajdować takie składniki jak:

  • cynk,
  • miedź,
  • cholina.

Dobrej klasy karmy z Zoopers zawierają nie tylko dużą ilość składników odżywczych, lecz także mineralnych i witamin niezbędnych dla prawidłowego rozwoju zwierzaka. Jeśli odpowiednio do jego potrzeb dobierzesz karmę, nie będziesz musiał inwestować w dodatkowe suplementy diety dla swojego pupila.

Zakazane składniki

O ile bardzo trudno wskazać jest jeden, najbardziej optymalny skład karmy dla kota (ze względu na różne potrzeby zwierząt), o tyle bardzo konkretnie można wypunktować te składniki, które w pokarmie dla twojego pupila z pewnością znaleźć się nie powinny:

  • sztuczne składniki,
  • aromaty,
  • szkodliwe konserwanty,

Sama karma absolutnie nie powinna być produktem wysoko przetworzonym. Najlepiej jeśli ma ona prosty, krótki skład, który łatwo przeanalizować. Producenci wysokiej klasy karm nie mają nic do ukrycia. Niepokój powinny natomiast wzbudzać długie listy składników. Możesz się w takim przypadku domyślać, że wśród mięsa i innych składników odżywczych ukryte są przykre “niespodzianki” w postaci konserwantów, aromatów i innych niepożądanych składników.

Karma sucha czy mokra?

Wielu właścicieli kotów nieustannie powraca z pytaniem o to, czy wybierać karmę suchą czy mokrą. Na początku trzeba wyraźnie zaznaczyć, że każdy z tych dwóch typów ma swoje zalety i wady. Sucha karma jest przede wszystkim bardzo wygodna i prosta w podawaniu. Wystarczy kilka razy w ciągu dnia dorzuć niewielką jej ilość do miski. Nie psuje się ona szybko, łatwo się ją nakłada. Ponadto, jej struktura sprawia, że podczas gryzienia oczyszcza ona osad znajdujący się na kocich zębach. Mokra karma z kolei ma mniejszą kaloryczność, sprawdza się idealnie szczególnie latem. Jest to doskonały wybór dla zwierząt, które cierpią na różnego rodzaju problemy żołądkowo-jelitowe. Karma ta po prostu łatwiej się trawi. Najczęściej jednak dietetycy zalecają, aby u zdrowych kotów mieszać karmę suchą i mokrą. W przypadku pojawienia się różnego rodzaju dolegliwości czy chorób, najlepiej zaś zdać się na opinię weterynarza.

Wielokrotnie przy okazji dyskusji o karmie suchej i mokrej pojawia się także pytanie o rodzaj karmy, jaką powinniśmy wybrać dla kota. Można bez problemu kupić bowiem zarówno karmę z kurczakiem, wołowiną, wieprzowiną, indykiem, kaczką, jagnięciną, cielęciną, kurczakiem, a także rybami – łososiem, tuńczykiem, pstrągiem. Nie brakuje także karm z dodatkiem warzyw. Czy wybór smaku ma znaczenie? Z reguły tak i dokonuje go przede wszystkim kot. Są takie zwierzęta, które przepadają za karmami rybnymi, a są takie, które ich nie tkną. Niestety więc wybór smaku to kwestia wielkiego testowania, które przeprowadzasz razem z kotem.

Masz Kota – Wybierz odpowiedni odkurzacz

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *