Implanty zębowe a rezonans – czy jest bezpieczny?

Implanty zębowe

Implanty to skuteczny sposób na pozbycie się ubytków, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą być przyczyną licznych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Są one odpowiednikiem korzenia zęba, po czasie łącząc się z kością. W ten sposób tworzy się podstawa do założenia korony. Implanty są nie tylko wytrzymałe, ale również wyróżniają się długą żywotnością i rzadko kiedy wiążą się z nimi skutki uboczne. Wykazują się dużą biozgodnością z tkanką zębów i odpornością na czynniki zewnętrzne. Jak wygląda jednak kwestia rezonansu? Czy można go bezpiecznie wykonywać jeśli zdecydowaliśmy się na zabieg implantologii?

Co warto wiedzieć przed wykonaniem rezonansu?

Rezonans magnetyczny, znany również jako badanie MRI jest jedną z metod diagnostyki obrazowej. Ma charakter nieinwazyjny i bezbolesny, pozwalając na sprawdzenie stanu zdrowia organów wewnętrznych, a także ośrodkowego układu nerwowego. W przeciwieństwie do rentgena, wykorzystuje nie promieniowanie rentgenowskie, ale naturalne właściwości magnetyczne każdego człowieka. To z kolei przekłada się na jego bezpieczny charakter.

Z rezonansu muszą jednak zrezygnować osoby, które m.in. znajdują się w I trymestrze ciąży, mają wszczepiony elektrostymulator serca, pompy insulinowe, neurostymulatory, implanty ślimakowe oraz niektóre typy zastawek serca. Potocznie przyjmuje się, że przeciwwskazaniem jest obecność metalowych elementów w ciele. Z czego to wynika? Niektóre z nich mogą mieć właściwości ferromagnetyczne. Oznacza to, że pod wpływem działania rezonansu dojdzie do ich rozgrzania lub przemieszczenia, co może być niebezpieczne dla zdrowia pacjenta.

Czy implanty mają właściwości ferromagnetyczne?

Obecnie w implantologii wykorzystuje się dwa materiały – tytan oraz cyrkon. Żaden z nich nie ma właściwości ferromagnetycznych, co oznacza, że implanty wykonane z tych rodzajów metalu nie stanowią żadnej przeszkody do wykonania rezonansu. Co więcej, jeśli data MRI jest taka sama lub bardzo bliska dacie wszczepienia implantu, również bez obaw możemy poddać się obu zabiegom.

Pojawia się jednak inny problem. Jeśli rezonans ma zostać wykonany w obszarze gdzie znajduje się implant, trzeba liczyć się z brakiem czytelnych wyników badania. Z czego to wynika? Pomimo tego, iż element nie ma właściwości ferromagnetycznych wprowadza pewnego rodzaju zakłócenia, które zamazują obraz. Co w tej sytuacji? Niektóre placówki dysponują urządzeniami wyposażonymi w specjalną technologię, która jest w stanie rozpoznać zakłócenia spowodowane przez implanty. Następnie zostają one usunięte, dzięki czemu obraz jest czytelny.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli mamy implant i przygotowujemy się do zabiegu rezonansu, należy dostarczyć lekarzowi dokumentację medyczną dotyczącą wszczepienia. Tam z kolei powinny znaleźć się szczegółowe informacje na temat materiału, z którego został wykonany element. Jeśli dane są niewystarczające, może się okazać, że pacjent nie będzie mógł wykonać badania, gdyż nie ma pewności, czy będzie ono bezpieczne. Informację o posiadanym implancie należy podać już w momencie gdy zapisujemy się na rezonans. Wtedy też zostaniemy poinformowani jakie dokładnie dokumenty musimy dostarczyć.

Oprócz implantów, pacjenci mogą bez obaw być kierowani na badanie również jeśli noszą stały aparat ortodontyczny lub uzupełnienia protetyczne wykonane na złocie. Przy stopach protetycznych bardzo ważne jest dokładne zbadanie ich składu, gdyż może się okazać, że składniki w czystej postaci nie mają właściwości ferromagnetycznych, jednak w przypadku stopów już je posiadają.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Praktyka Stomatologiczna Sebastian Wolny, Anna Dębska-Wolny z Poznania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.