zwiększyć masę ciała

Jak zwiększyć masę ciała? Sprawdzone sposoby na przyrost wagi

Opublikowano: 6 marca 2021

Wielu Polaków zastanawia się nad tym, w jaki sposób mogliby zrzucić zbędne kilogramy. W tym samym czasie innych nurtuje pytanie odnośnie tego, jak zwiększyć masę ciała. Choć przytycie zdaje się stosunkowo łatwą rzeczą, niektórym sprawia to poważny problem.

Jak zwiększyć masę ciała? Porady oczywiste

W zasadzie najprostszą odpowiedzią byłoby napisanie: jedz więcej. W rzeczy samej kaloryczność naszego jadłospisu jest jedną z najważniejszych kwestii. Jeśli chcielibyśmy przytyć, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy do tej pory nie spożywaliśmy zbyt małej ilości jedzenia.

Każdy organizm ma swoje zapotrzebowanie energetyczne. Jeśli podaż kalorii je przekracza, wówczas zaczniemy przybierać na wadze. Jeśli więc prowadzimy aktywny tryb życia, dużo się ruszamy i ćwiczymy, wówczas faktycznie możemy potrzebować sporych ilości kalorii przyjmowanych w ciągu dnia.

W niektórych przypadkach problemem może okazać się duży metabolizm. Często występuje on u osób, które należą do tak zwanej grupy ektomorficznej – są wysocy, mają długie kończyny, a ich poziom tkanki tłuszczowej jest stosunkowo niski. Tutaj faktycznie o przytycie może być ciężej, mimo to zwiększenie masy ciała również będzie możliwe.

Przede wszystkim warto przestawić się na częstsze jedzenie. Niektórzy decydują się nawet na sześć posiłków dziennie. Jeśli zależy nam na przytyciu, warto sięgać po produkty zawierające duże ilości węglowodanów. Płatki owsiane, kasza gryczana czy makaron pełnoziarnisty powinny mieć miejsce w twoim jadłospisie.

Jak zwiększyć masę ciała? Porady nieoczywiste

Niektóre osoby mają ogromne problemy z przytyciem. Po głębszej analizie okazuje się, że to nie małe ilości przyjmowanych kalorii są przyczyną. Czasami o utracie wagi decydują kwestie psychiczne lub towarzyszące nam nałogi.

Niestety, wycieńczający tryb oraz sposób naszego życia może sprawiać, że o zwiększenie masy ciała będzie nam ciężko. W takiej sytuacji przede wszystkim powinniśmy zdiagnozować, co jest przyczyną naszego złego samopoczucia. Może okazać się, że konieczna będzie pomoc specjalisty.

Nasz organizm często podpowiada nam, że dzieje się z nami coś niedobrego. Dlatego też warto się w niego wsłuchiwać i analizować swój stan zdrowia.

Jak zwiększyć masę ciała? Produkty, które ci pomogą

Choć na rynku istnieje wiele suplementów, które faktycznie mogą zwiększyć masę naszego ciała, warto spróbować po prostu zmodernizować swoje posiłki. Tłuszcze mają ponad dwa razy większą kaloryczność niż pozostałe dwa makroskładniki pokarmowe. Z tego powodu obowiązkowo powinniśmy znaleźć dla nich miejsce w naszej diecie.

W praktyce pomocne okaże się nam awokado, masło orzechowe, czy też oliwa z oliwek. Są to składniki, które możemy z łatwością dodać do naszych posiłków. Takie podbicie kalorii może zaś sprawić, że z tygodnia na tydzień będziemy zwiększać masę ciała. I o to chodzi!

Nie możemy zapominać o białku. Zawiera ono proteiny, które również będą nam potrzebne. Będzie to budulec, na którym rozpoczniemy budowanie naszej nowej sylwetki. Pamiętajmy jednak o tym, że z ilością protein nie można przesadzać. Chcąc uzyskać odpowiednie efekty powinniśmy odpowiednio zrównoważyć naszą dietę. Jak podają eksperci, spożycie protein powinno kształtować się na poziomie około 1,4-1,6 g na każdy kilogram masy ciała.

Jak już wspomnieliśmy, na rynku znajdziemy suplementy, które będą nas zachęcały szybkimi rezultatami. I rzeczywiście, te faktycznie szybko mogą się pojawić. Problem polega jednak na tym, że tak zwane gainery pomogą nam głównie w zbudowaniu tkanki tłuszczowej. W praktyce może więc dojść do sytuacji, w której owszem, przytyjemy, ale nie zbudujemy odpowiedniej masy mięśniowej. Na brzuchu może nam pojawić się oponka, a ręce dalej będą zwiotczałe. Z tego powodu zdecydowanie lepiej przybierać na masie dłużej, ale robić to z głową.

Skuteczne zwiększenie masy ciała jest możliwe, w dużej mierze opiera się jednak na zmianie nawyków żywieniowych. Warto jednak zadać sobie nieco trudu i poznać tajniki zdrowego odżywiania się. Nasz organizm z całą pewnością będzie nam wdzięczny a my osiągniemy wymarzoną sylwetkę.

Jan Strychacz

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Asertin
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Implant zęba
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...
Kordiceps Fohow, znany również jako "caterpillar fungus", to...
Dietetyk
W świecie, gdzie codziennie jesteśmy bombardowani informacja...
stomatologia
Wszystkie stosowane we współczesnej protetyce implanty zębow...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...