Odżywki białkowe – suplementy diety nie tylko dla profesjonalistów?

Odżywki białkowe

Odżywki białkowe to jeden z popularniejszych suplementów diety, który stosowany jest przez profesjonalistów. Czy to jednak oznacza, że taki rodzaj suplementacji zarezerwowany jest tylko i wyłącznie dla nich? Oczywiście, że nie. Dobrze dobrane i regularnie stosowane odżywki mogą wspomagać proces odchudzania oraz wpływać pozytywnie na nasze zdrowie. Warto jednak dokładnie wiedzieć, czym są owe odżywki białkowe, jakie są ich rodzaje i jak je stosować.

Ruch oraz dbanie o zdrowie to trend, który od lat zyskuje na popularności. Coraz częściej ludzie zaczynają patrzeć na to, co spożywają i w jakich ilościach. Do tego dochodzą jeszcze oczywiście ćwiczenia czy innego rodzaju aktywności fizyczne, które pomagają w utrzymaniu kondycji. Jednak, żeby to wszystko ze sobą współgrało i dawało oczekiwane efekty, warto wiedzieć, jak takie procesy bezpiecznie przyśpieszyć. Tutaj z pomocą mogą przyjść właśnie odżywki białkowe, czyli produkty, które uzupełniają dietę w łatwo przyswajalne białko. Czy ich używanie może wpłynąć na ludzki organizm? By poznać odpowiedź na takie pytanie, należy najpierw wiedzieć, czym w ogóle jest białko i jaka jest jego rola.

Jak ważne jest białko w organizmie człowieka?

Ludzki organizm, by prawidłowo funkcjonować, potrzebuje składników odżywczych. Bez nich lub z ich niedoborem, mogą pojawiać się problemy z funkcjonowaniem poszczególnych narządów. To może prowadzić do poważnych chorób. Białko jest jednym z najważniejszych składników odżywczych w organizmie, a doprowadzenie do jego deficytu może mieć opłakane skutki. Same białka są także jednym z głównych elementów, które służą do budowania organizmu (stanowią około 20 procent masy człowieka). Innymi słowy, to wyjątkowo istotny element, o którym nie powinno się zapominać.

Same białka potrafią przyjmować różne formy i występować pod przeróżnymi postaciami. Niezależnie od tego, trzeba jasno zaznaczyć, że ich rola jest ogromna. Stanowią nie tylko budulec samego organizmu, ale pełnią także funkcję ochronne, regulują ciśnienie krwi czy też biorą udział w skurczach mięśni. Widać więc, że obecność białka w diecie jest wyjątkowo istotna i nie powinno się jej w żaden sposób ograniczać. Warto jednak uważać z jego ilością, ponieważ zbyt duża ilość białka, także nie jest zalecana. Wszystko z umiarem i pod kontrolą.

ciężarki

Zapotrzebowanie organizmu na białko – od czego zależy?

Wiemy już, że białko w organizmie musi się znajdować i nie ma co do tego wątpliwości. Jednak jego ilość jest zależna od kilku kwestii. Zapotrzebowanie organizmu na białko uzależnione jest głównie od wagi, ale także sposób prowadzenia życia ma tutaj istotne znaczenie. Osoby aktywnie fizycznie, czyli np. sportowcy, takie zapotrzebowanie będą mieli oczywiście większe. Związane jest to z ilością energii, która jest przez nich zużywana w ciągu doby. Przejdźmy jednak do głównego warunku, czyli samej wagi.

Przyjęło się założenie, że dobowe zapotrzebowanie na białko to 0,9 grama na kilogram. Mówimy tutaj jednak o dorosłych osobach, które nie cierpią na żadne poważne choroby czy zaburzenia odżywiania. Tak więc, dla osoby ważącej 70 kilogramów, dzienne zapotrzebowanie będzie wynosiło 63 gramy. Dla kogoś, kto waży 80 kilogramów, to już 72 gramy. Większe zapotrzebowanie na biało będą miały osoby powyżej 65. roku życia (około 1 gram na 1 kilogram masy ciała) czy kobiety w ciąży (około 1,2 grama/kilogram/doba). To samo dotyczy się niemowląt, dzieci oraz osób dorastających. Tutaj także przyjmuje się, że zapotrzebowanie na białko jest większe, niż w przypadku dorosłych.

Zwiększona aktywność fizyczna sprawia, że organizm potrzebuje o wiele więcej białka, niż w wyżej wymienionych przypadkach. Osoby, które stosują ćwiczenia na przyrost masy mięśniowej czy wagi, powinny spożywać nawet do 2 gramów na kilogram ciała na dobę. Tak samo, jak osoby, którym zależy na zrzuceniu wagi i stosują programy mające zredukować tkankę tłuszczową.

siłownia

Naturalne źródła białka

Suplementy diety nie są jedynym źródłem białka, choć pomagają w jego dostarczeniu do organizmu. Warto zapoznać się z produktami, które są bogate w białko, a jednym z takich będzie kurczak. Nie oznacza to jednak, że powinno rezygnować się z innego rodzaju mięs (np. schabu czy wątróbki). Warto także włączyć do samego jadłospisu ryby. Należy jednak pamiętać, że produkty powinny być jak najmniej przetworzone. O paluszkach rybnych najlepiej zapomnieć. Dobrze przyswajalne przez organizm białko znajdziemy, także w nabiale, a szczególnie w jajkach. Białko z jajek jest wręcz idealnym przykładem produktu, gdzie znajdziemy aminokwasy egzogenne i to w doskonałych proporcjach.

Kolejnym produktem, który powinien znaleźć się w diecie bogatej w białko, powinny być produkty pochodzenia roślinnego. Wprawdzie mają niższą „jakość” ze względu na mniejszą ilość dostępnych w nich aminokwasów, ale nie powinno się ich ignorować. Takie produkty są niejako uzupełnieniem diety, a dodatkowo mogą być bogate w inne wartości odżywcze lub witaminy czy minerały. Wśród produktów, które warto mieć na uwadze, należy wymienić rośliny strączkowe (ciecierzyca, fasola czy groch) oraz soja, kasze czy nawet orzechy i ziemniaki.

jajka

Korzyści z suplementacji białka

Nie zawsze istnieje możliwość stworzenia odpowiedniej diety tak, by dostarczyć żądaną ilość białka. To szczególnie może dotyczyć osób aktywnie uprawiających sport lub tych, którym zależy na przyroście masy mięśniowej. Tutaj ilość białka, które powinien przyswoić organizm, może być nawet dwukrotnie większa niż w przypadku braku aktywności fizycznej. Wtedy warto rozważyć skorzystanie z odżywek białkowych lub też preparatów białkowych. To specjalne środki, które występują zazwyczaj pod postacią proszku i są dodawane bezpośrednio do wody. W ten sposób podwyższana jest zawartość protein, która trafia bezpośrednio do organizmu.

Jakie są korzyści z suplementacji białka w ten sposób? Przede wszystkim szybkie i bezpieczne dostarczanie odpowiedniej jego ilości do organizmu. Takiego rodzaju odżywki białkowe sprawiają, że człowiek czuje się od razu najedzony. To dlatego, że białko ma bardzo wysoki stopień sycenia, więc szybko pozwala pozbyć się uczucia głodu. Część z odżywek zawiera także zestawy aminokwasów, które nie są normalnie wytwarzane przez organizm.

ciężarki

Czy przyjmowanie odżywek białkowych może mieć efekty uboczne?

W przypadku każdego rodzaju suplementacji diet warto mieć nad tym odpowiednią kontrolę. Wszystko w nadmiarze może szkodzić, a w przypadku zbyt dużej ilości białka dostarczonego do organizmu, mogą występować różnego rodzaju efekty uboczne (np. bóle głowy). Dlatego trzeba dbać o to, by suplementacja diety była przeprowadzona w sposób odpowiedzialny. Wtedy przy regularnym stosowaniu odżywek białkowych, nie powinny występować żadnego rodzaju efekty uboczne.

Rodzaje odżywek białkowych

Odżywki białkowe można podzielić na trzy główne rodzaje – koncentrat białek serwatkowych (WPC), izolat białka serwatki (WPI) i mieszanki wyżej wymienionych oraz hydrolizowane białka serwatki. Jeżeli chodzi o sam koncentrat, to tam można spodziewać się od 60 do nawet 80 procent zawartości białka, gdzie pozostałymi wartościami są tłuszcze oraz węglowodany. Izolaty charakteryzują się wyższą zawartością białka, bo nawet powyżej 90 procent i niewielką zawartością tłuszczy. Hydrolizowane białka serwatki jest najszybciej przyswajalną przez organizm formą suplementu, ale także i najdroższą z wyżej wymienionych.

białko sojowe

Gdzie kupić odpowiednie odżywki białkowe?

Wraz ze wzrostem popularności aktywności fizycznej oraz coraz łatwiejszym dostępem do siłowni, znacznie też wzrosło zapotrzebowanie na suplementy diety. Decydując się na skorzystanie z odżywek białkowych, warto jednak wybrać miejsce, do którego można mieć zaufanie. Obecnie w Internecie bez trudu znajdziemy różnego rodzaju sklepy, które kuszą tanimi odżywkami, ale nie zawsze warto im ufać. Należy bowiem pamiętać, że mówimy tutaj o naszym zdrowiu. Dlatego przed dokonaniem zakupu, powinno sprawdzić takie miejsce i przede wszystkim rodzaje odżywek, które są tam dostępne.

Liczy się także opinia innych klientów, a wśród miejsc, które można polecić, znajduje się sklep z odżywkami białkowymi Młyn Oliwski. Jego asortyment udowadnia, że do kwestii zdrowia oraz zadowolenia klientów, firma podchodzi on z pełnym profesjonalizmem. Świadczą o tym pozytywne opinie, które można znaleźć w sieci, a duża różnorodność produktów sprawia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Suplementy diety oparte o białko są ważnym oraz bezpiecznym rozwiązaniem. Nie tylko dla sportowców i profesjonalistów, ale dla każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie.

One thought on “Odżywki białkowe – suplementy diety nie tylko dla profesjonalistów?

  1. Zaczynam właśnie swoją przygodę z dietą i treningami, więc ten wpis rozjaśnił mi wiele kwestii, między innymi to jak ważna jest rola białka w naszym organizmie. Na pewno będę musiał poszukać dobrych i sprawdzonych odżywek białkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.