Niepisane zasady na siłowni

zasady na siłowni

Jak w każdym środowisku, obowiązują pewne zasady – pisane i niepisane. Siłownia to zdecydowanie miejsce, gdzie przebywa wielu ludzi z różnych kręgów i warstw społecznych.  Dziś omówimy niepisane zasady na siłowni o których warto pamiętać i wypada znać.

KULTURA OSOBISTA 

Kultura osobista to zdecydowanie numer jeden będąc absolutnie w każdym miejscu, również na siłowni.
Warto pamiętać o tym i wchodząc na trening przywitać się z każdym uściskiem dłoni, lub przybiciem żółwika. Pokazujemy wtedy, że jesteśmy pewni siebie i mamy pewną kulturę osobistą, a kultura osobista to pierwszy krok do nawiązywania nowych znajomości, a pamiętajmy, że takie miejsce jak siłownia to istny raj dla nowych znajomości.

NIKOGO NIE OBCHODZI JAK DUŻO KG PODNOSISZ

Zasada o której niestety nie każdy wie – nikt nie zwraca uwagi na to, czy na biceps bierzemy 5kg czy 25kg. Jedni dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią, inni trenują kilka lat, dlatego każdy bierze ciężar pod swoje możliwości, dlatego pamiętajmy, aby się nie krępować i jeśli nie dajemy rady brać 50kg na klatę przez 3 serie po 8 powtórzeń, weźmy tyle abyśmy czuli się komfortowo i nie nadwyrężali się, zwłaszcza kiedy zaczynamy. Progres przyjdzie z czasem i nawet nie zauważymy kiedy 30kg na klatkę zamieni się w 60kg na 2-3 serie.

JEŚLI WIDZISZ, ŻE KTOŚ WYKONUJE ĆWICZENIE KTÓRE TY CHCESZ ZROBIĆ POCZEKAJ AŻ SKOŃCZY

Jeśli w naszym planie treningowym mamy zapisane „wyciskanie na klatę sztangą” a widzimy, że wszystkie ławeczki są aktualnie zajęte poczekajmy, aż ktoś skończy, ewentualnie jeśli widzimy, że jest pusta zapytajmy kogoś kto stoi najbliżej czy ławeczka (lub inna maszyna) jest wolna i możemy spokojnie wykonać ćwiczenie.
Nie kulturalne jest zająć komuś maszynę kiedy on wykonuje serie, bardzo często takie sytuacje się zdarzają kiedy ktoś skończył jedną serie i odpoczywa przed drugą, wtedy maszyna jest wolna i najczęściej, ktoś zaczyna korzystać z niej bez pytania.

JEŻELI POTRZEBUJESZ POMOCY – PYTAJ

Sprawa banalnie prosta, jednak wiele nowych osób na siłowni tego nie robi, zwłaszcza w młodym wieku. Jeśli potrzebujemy jakiejś pomocy, bądź nie wiem jak jakieś ćwiczenie poprawnie wykonać zapytajmy kogoś.

W 99,9% przypadków żadna osoba nam nie odmówi pomocy, zwłaszcza jak dodamy, że jesteśmy nowi i jeszcze nie wszystko wiemy co i jak.

Osoby na siłowni zazwyczaj są bardzo miłe i pomocne, dlatego nie musimy się stresować, że ktoś nam odmówi, bądź krzywo spojrzy, co więcej bardzo często taka osoba powie nam coś dodatkowo, czyli poleci jakieś dodatkowe ćwiczenia, albo powie inną wartościową rzecz która nam się przyda w późniejszych treningach.

G.T.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.