otyłość

Otyłość i nadwaga: już co trzeci człowiek na Ziemi waży za dużo

Opublikowano: 19 czerwca 2017

Otyłość i nadwaga dotyka na świecie już ponad dwa miliardy osób, co stanowi ok. 30 proc. ziemskiej populacji – informuje „New England Journal of Medicine”.

Nad raportem pracował międzynarodowy zespół 2300 naukowców ze 133 krajów pod kierunkiem specjalistów z Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) przy University of Washington, finansowany przez Bill and Melinda Gates Foundation. Przeanalizowano dane ze 195 krajów i terytoriów zależnych – od roku 1980 aż do 2015.

Jak się okazało, w roku 2015 otyłych było 107 mln dzieci i 603 mln dorosłych – w sumie dziesięć procent całej światowej populacji. Wraz z osobami z nadwagą grupa liczy więc 2 mld 200 mln osób, które ważą zbyt dużo – informuje PAP Nauka w Polsce.

Od roku 1980 odsetek otyłych w 73 krajach (w tym Turcji, Wenezueli i Bhutanie) podwoił się, a w innych stale rósł. Liczba otyłych dzieci zwiększała się w wielu krajach szybciej niż w przypadku dorosłych. W grupie krajów o dużej liczbie ludności otyłość dzieci i młodzieży występuje najczęściej w USA (13 proc.), zaś u dorosłych – w Egipcie (35 proc.).

Co najmniej 4 mln osób umiera co roku z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością (ponad 2/3 z tej liczby przypada na choroby serca, drugim największym zagrożeniem okazała się cukrzyca).

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
otyłość
Światowa Organizacja Zdrowia definiuje otyłość jako nieprawi...
otyłość ciekawostki
Myślisz, że tkanka tłuszczowa to tylko zbędne kilogr...
spacer
Prawie dwa i pół tysiąca lat temu Hipokrates stwierd...
problemy z wyglądem
Wielu sądzi, że kłopoty z akceptacją swojego wyglądu...
szybkie jedzenie
Jedząc wolniej, tyjemy mniej. Potwierdza to badanie...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...