ruch odchudzanie

Ruch podczas odchudzania to podstawa

Opublikowano: 15 grudnia 2017

Chęć zredukowania masy ciała oraz poprawy jego proporcji nie powinna opierać się wyłącznie na stosowaniu diety. Podstawą w drodze do bardzo dobrego, zdrowego i trwałego efektu odchudzania jest ruch.

Konsekwentna praca nad własną figurą i jadłospisem oraz stopniowa zmiana przyzwyczajeń na lepsze dają szansę na osiągnięcie upragnionej sylwetki i jej zatrzymanie na dłużej. Od czego zacząć aktywność fizyczną podczas odchudzania? Jak ćwiczyć w domu i z jakich akcesoriów korzystać?

Dobrze dobrana dieta wiele zdziała, ale…
Prawdopodobnie każdy słyszał kiedyś o efekcie jo-jo i o tym, jak łatwo o niego, gdy stosuje się drakońskie diety ot tak – bez stopniowej zmiany przyzwyczajeń żywieniowych. Wiele osób wpada w tę pułapkę i po tym, jak udaje im się zrzucić nadprogramowe kilogramy, wraca do niezdrowych nawyków i znów przybiera na wadze. By zdrowo zejść z wagi, nie wystarczy zamienić hamburgerów na sałatkę z awokado, trzeba zadbać także o odpowiednią dawkę ruchu. Dlaczego to ważne?

 • Ćwiczenia fizyczne pozwalają o wiele szybciej osiągnąć pożądany efekt.
 • Dzięki ćwiczeniom można skupić się na modelowaniu sylwetki.
 • Odchudzanie oparte wyłącznie na drakońskich dietach jest niezdrowe, a efekty są nietrwałe.
 • Przy odchudzaniu opartym tylko i wyłącznie na diecie nie ma się kontroli nad tym, jakie partie ciała stracą na obwodzie. O ile strata kilku centymetrów w pasie jest przez większość osób odchudzających się mile widziana, o tyle utrata centymetrów w biuście czy biodrach już niekoniecznie.
 • Ćwiczenia fizyczne są zdrowe i potrzebne dla dobrego samopoczucia, kondycji oraz sprawności. Regularny ruch nie tylko pomaga schudnąć lub podtrzymać wagę, ale też poprawia komfort życia, kondycję i stan zdrowia.

Jak i na czym ćwiczyć podczas odchudzania się?
Chęć zrzucenia nadprogramowych kilogramów powinna uwzględnić zarówno zdrową dietę, jak i odpowiednią dawkę ruchu. Jeśli borykamy się z większą nadwagą, konieczna może okazać się kuracja pod okiem dietetyka i trenera – te same ćwiczenia, które dla osoby o lekkiej nadwadze są wskazane, w wykonaniu osoby o dużej nadwadze, mogą nadmiernie obciążać stawy i prowadzić do bolesnych kontuzji.

Za skuteczne, bezpieczne i godne uwagi uchodzą zarówno ćwiczenia fitness, jak również trening cardio, ale też wiele innych rodzajów aktywności. Lepiej spacerować kilka razy w tygodniu niż nie podejmować żadnego ruchu, ale też po tego rodzaju aktywności nie warto oczekiwać spektakularnych efektów. Ćwiczenia, które można i warto stosować podczas odchudzania, to:

 1. Spacery i bieganie – w zależności od indywidualnej kondycji, wieku i stanu zdrowia można pomyśleć o joggingu, trekkingu, nordic walkingu lub o najzwyklejszych spacerach rekreacyjnych. Bez względu na wybrany rodzaj aktywności, liczy się regularność, konsekwencja i częstotliwość działania. Nie wystarczy pobiegać raz w miesiącu. Optymalna częstotliwość to dwa do trzech razy tygodniowo lub częściej – w zależności od ilości wolnego czasu i kondycji. Jeśli na poważnie myśli się o tym rodzaju aktywności, warto zaopatrzyć się w:
 • Odzież sportową damską / męską – powinna być lekka, wygodna i termoaktywna. W przypadku ćwiczeń w warunkach zewnętrznych, warto ubierać się na cebulkę i sięgać po profesjonalne ubrania sportowe.
 • Buty sportowe damskie / męskie – należy dobrać je do rodzaju aktywności (do biegania najlepiej kupić buty do biegania, a nie zwykłe trampki), ale też warunków pogodowych i nawierzchni.
 1. Fitness w klubie lub domowym zaciszu – ćwiczenia fitness są niezwykle skuteczne podczas odchudzania i to zarówno te, na które można uczęszczać do klubu, jak i te, które można wykonywać w domu. Dobry program treningowy obejmuje ćwiczenia na niemal wszystkie partie ciała, a ćwiczenia na macie są szczególnie mocno skoncentrowane na newralgicznych punktach (na przykład na nogach lub brzuchu). Jeśli myśli się o ćwiczeniach fitness w warunkach domowych, warto rozważyć zakup:
 • Maty fitness – jest podstawą wielu ćwiczeń, daje wygodne podparcie, jest antypoślizgowa i higieniczna. Wykonywanie brzuszków czy wykroków jest o wiele wygodniejsze i bezpieczniejsze na macie niż bezpośrednio na śliskiej podłodze.
 • Piłki gimnastycznej – nie jest to zbyt duży wydatek, a ćwiczenia na piłce należą do efektywnych i przyjemnych. Z pomocą piłki można bardzo solidnie wzmocnić mięśnie nóg, brzucha, pośladów, a nawet dna miednicy, co powinno zainteresować szczególnie kobiety.
 1. Treningi siłowe – zarówno te, które można wykonywać w domowym zaciszu, jak i treningi na siłowni są niezwykle skuteczne przy modelowaniu sylwetki i mogą również wspierać proces odchudzania, ale raczej na nieco późniejszym etapie.
 2. Pływanie – doskonale wpływa na sylwetkę, a ruch w wodzie jest o wiele przyjemniejszy i mniej obciążający stawy oraz kręgosłup. Zarówno klasyczne pływanie, jak i zajęcia gimnastyczne na basenie są polecane osobom we wszelkich przedziałach wiekowych, a szczególnie seniorom i osobom z większą nadwagą. Wybierając ten rodzaj ruchu, warto zadbać o:
 • Odpowiedni strój do pływania, czepek, klapki i okulary – to minimalne wyposażenie, które jest niezbędne na basenie. Szczególnie istotny jest kostium kąpielowy lub kąpielówki oraz okulary, które muszą dobrze chronić oczy przed wodą.
 1. Jazda na rowerze – bardzo dobrze wpływa na mięśnie nóg i dolne partie ciała. Można polecić ten rodzaj aktywności tym, którzy myślą o odchudzaniu się i wysmukleniu nóg.

Ćwiczenia fizyczne są niemal niezbędne, gdy chcemy prowadzić zdrowy, zrównoważony tryb życia i osiągnąć szczupłą sylwetkę. Dieta jest również niezwykle istotna, ale powinna to być dieta dobrze zbilansowana, która dostarcza niezbędnych witamin i odpowiednią ilość energii. Zdecydowanie najlepiej zrzucić nadprogramowe kilogramy nieco wolniej, przy zdrowej i odpowiednio dobranej diecie oraz regularnej aktywności fizycznej, zachowując zdrowie i dobrą kondycję.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Dietetyk
W świecie, gdzie codziennie jesteśmy bombardowani informacja...
Wobec takiej promocji nie można przejść obojętnie. Jeśli nie...
Jak obniżyć ciśnienie krwi
Jak wynika z wielu badań co trzeci Polak ma problemy...
choroby układu krążenia
Choroby cywilizacyjne nie tylko wpływają na komfort codzienn...
Suplementy diety
Potrzeby organizmu 40-latków znacznie różnią się od...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...