ruch

Naukowcy: ruch może odmłodzić nawet o 30 lat

Opublikowano: 13 grudnia 2018

Naukowcy twierdzą, że mięśnie starszych mężczyzn i kobiet, którzy ćwiczyli przez dziesięciolecia, są pod wieloma względami nie do odróżnienia od tych u zdrowych 25-latków.

Uczeni z Ball State University w Muncie w Indiach postanowili przyjrzeć się grupie starszych mężczyzn i kobiet, dla których codzienna aktywność fizyczna była rutyną. Zbadali osoby, które zaczęły rekreacyjnie biegać w latach 70. i przez kolejne dekady traktowały sport jako hobby – biegając, ale też jeżdżąc na rowerze, pływając, nawet jeśli rzadko startowali w jakichś zawodach lub nie robili tego nigdy.

Do badań włączono też drugą grupę starszych osób, które nie ćwiczyły w okresie dorosłości, oraz trzecią: aktywnych ludzi w wieku 20-25 lat. Wyniki badań publikuje pismo „Journal of Applied Physiology”, a o szczegółach pisze Gazeta Wyborcza.

Okazało się, że mięśnie starszych ćwiczących osób przypominały mięśnie ludzi młodych – miały tyle samo naczyń włosowatych i korzystnych enzymów. Aktywna grupa osób starszych miała wprawdzie niższą wydolność tlenową niż młodzi, ale ich możliwości były o blisko 40 proc. wyższe niż ich nieaktywnych rówieśników.

Układ sercowo-naczyniowy i mięśnie aktywnej sportowo starszej grupy były takie same jak u ludzi o 30 lat młodszych.

 

Na początku roku 2018 badania pokazujące znaczenie ruchu w procesie starzenia się opublikowali też badacze z Uniwersytetu w Birmingham i King’s College w Londynie. Do swojego eksperymentu zaprosili 125 osób w starszym wieku, które od lat zapamiętale oddawały się jeździe na rowerze. Okazało się, że cykliści – niektórzy nawet w dziewiątej dekadzie życia – mieli układ odpornościowy działający niemal tak skutecznie jak u zdrowego dwudziestolatka.

Więcej: www.wyborcza.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
otyłość
Światowa Organizacja Zdrowia definiuje otyłość jako nieprawi...
Bieganie dla początkujących
Być może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale bieganie nieg...
trening a wada serca
W niektórych przypadkach ćwiczenia mogą zastąpić zna...
lenistwo
„Ruch to zdrowie”, „Bieganie jest fajne”, „Dobrze by...
ilość kroków
Eksperci szacują, że każdego roku co najmniej 5,3 ml...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...