Polski rynek pracy kwitnie? Niekoniecznie. Dwie trzecie pracowników jest nieszczęśliwych

rynek pracy

Choć polski rynek pracy jest w najlepszym stanie od 1989 roku, to z raportu firmy Ernst & Young wynika, że aż dwie trzecie Polaków jest nieszczęśliwych w swojej pracy. 

Nad Wisłą obserwowany jest jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w historii (6,8 proc. w lutym według Głównego Urzędu Statystycznego), a Polska jest w pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych.

Twórcy raportu „Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy” podkreślają, że sytuacja na krajowym rynku pracy jest najlepsza od czasu transformacji systemowej.

Jak jednak zauważa tvn24bis.pl, nie przekłada się to na zadowolenie pracowników. W raporcie czytamy, że aż 63 proc. polskich pracowników jest niezadowolonych z pracy.

„W praktyce oznacza to, że ponad połowa Polaków spędza jedną trzecią swojego życia na byciu nieszczęśliwymi” – czytamy w raporcie. „Zbytnio zestresowani pracownicy cechują się obniżoną efektywnością, a nawet zwiększonym wskaźnikiem rotacji. Często wolą zrezygnować z awansu lub nawet odejść niż poddawać się zwiększonej presji” – podsumowuję autorzy.

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Pracownicy w naszym kraju spędzają w pracy średnio 1928 godzin rocznie. Dla porównania Niemcy pracują rocznie ponad 550 godzin mniej.

Więcej: www.tvn24bis.pl