sterydy

Sterydy mogą oznaczać przedwczesną śmierć – ostrzegają lekarze

Opublikowano: 19 grudnia 2017

Sterydy mogą być przyczyną przedwczesnych zgonów mężczyzn z powodu zawału serca lub udaru mózgu – alarmują brytyjscy lekarze.

“BBC News” informuje, że Wielkiej Brytanii setki tysięcy mężczyzn sięgają po sterydy, żeby poprawić swój wygląd powiększając masę mięśniową.

Lekarze ostrzegają, że stosowanie sterydów wywołuje zaburzenia hormonalne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia prowadząc do zawału serca lub udaru mózgu – informuje, cytując PAP, Rynek Zdrowia.

Sterydy anaboliczne powodują wzrost masy i siły mięśniowej, a czasami również kości. Pobudzają także apetyt i tworzenie krwinek czerwonych, ale wpływają również na ogólną równowagę hormonalną organizmu, co u mężczyzn może skutkować osłabieniem popędu seksualnego.

Tragicznym przykładem jest Brytyjczyk Oli Cooney, który zmarł na zawał serca w wieku zaledwie 20 lat. Anaboliki zażywał od 16. roku życia. Mimo młodego wieku przeszedł dwa zawały serca, jednak nie zaprzestał stosowania sterydów. W 2014 r. doznał trzeciego ataku serca, która okazał się już śmiertelny.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
mecz zawał
Dzień meczowy jest związany z wyższym o 6 proc. ryzy...
testosteron przyjmowanie
Niedobór testosteronu dotyczy około 30 proc. mężczyz...
mięśnie pamięć
Najnowszy przegląd badań opublikowany w czasopiśmie...
sterydy
"Marten z koksem się nie narzuca, nowicjuszowi podtr...
algorytm lekarz
W najnowszym numerze Nature Medicine opisano aplikac...