mięśnie pamięć

Mięśnie pamiętają trening całe życie. Nawet gdy się nie ćwiczy

Opublikowano: 4 lutego 2019

Najnowszy przegląd badań opublikowany w czasopiśmie Frontiers in Physiology pokazuje, że mięśnie zachowują “zapis” treningu, którym poddawane były w przeszłości. Ta mięśniowa pamięć utrzymuje się najprawdopodobniej całe życie, co ułatwia ich odbudowę np. po chorobie lub okresie treningowego lenistwa.

Włókno mięśniowe ma charakter syncytium. To wielojądrowa komórka powstała poprzez połączenie się luźnych, pojedynczych komórek jednojądrowych.

Badania pokazują, że dodatkowe jądra uzyskane w trakcie ćwiczeń utrzymują się nawet po kurczeniu się mięśni spowodowanym nieużywaniem, chorobą lub starzeniem – i mogą być szybko aktywowane, gdy mięśnie zostaną poddane ponownemu obciążeniu – czytamy na stronie frontiersin.org.

Tego typu pamięć mięśniową wykazano w dwóch osobnych eksperymentach. W jednym z nich naukowcy przebadali myszy, u których jądra komórek mięśniowych zostały specjalnie oznaczone. Myszy przez dwa tygodnie poddawane były treningowi. Po tym okresie zauważono szyki wzrost ilości jąder. Następnie, po wywołaniu atrofii mięśni, objętość włókien mięśniowych spadła o połowę, ale utracono tylko około 0,002 proc. jąder.

Oznacza to, że mięśnie “pamiętają” swoją poprzednią objętość, co zdecydowanie powinno ułatwiać nam powrót do formy. Podkreśla to dodatkową wagę ćwiczeń w młodości, ale sugeruje również, że trenujący, którzy stosowali sterydy, mogą nadal czerpać korzyści z budowania mięśni długo po tym, jak przestali je przyjmować. Może to wymagać ponownego przemyślenia kar dla sportowców przyłapanych na dopingu.

Źródło: www.frontiersin.org

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
aminokwasy
Intensywnie trenujący sportowcy nie zawsze są w stanie zapla...
testosteron przyjmowanie
Niedobór testosteronu dotyczy około 30 proc. mężczyz...
pióra białko
Naukowcy z Massey University (Nowa Zelandia) twierdz...
sterydy
"Marten z koksem się nie narzuca, nowicjuszowi podtr...
kulturysta
Medykamenty dla bydła hodowanego na ubój, lek na rak...