pióra białko

Jedz pióra, będziesz wielki

Opublikowano: 16 stycznia 2019

Naukowcy z Massey University (Nowa Zelandia) twierdzą, że kurze pióra mogą być świetnym białkowym suplementem na budowę masy mięśniowej. 

Autorzy artykułu z Journal of the International Society of Sports Nutrition zauważają, że aż 90 proc. całkowitej masy piór drobiu stanowią keratyny, które są białkami.

Normalnie oczywiście nie jemy piór, bo ich nie trawimy. Do badania pióra poddawano jednak hydrolizie kwasowej, która znacznie poprawiała rozpuszczalność. Poprzez kolejne procesy chemiczne naukowcy uzyskiwali jadalny miks białkowy w postaci proszku i batoników.

Przez miesiąc wytrenowane rowerzystki w wieku 15-50 lat suplementowały swoją dietę rozpuszczalną keratyną. Choć spożycie keratyny nie było użytecznym sposobem poprawiania osiągów, wiązało się ze znaczącym wzrostem LBM w czasie 4 tygodni treningu.

Ochotniczki dobrze tolerowały rozpuszczalną keratynę. To może wskazywać na jej potencjał w zakresie wspomagania wzrostu suchej masy mięśniowej u seniorów czy osób uprawiających sport – czytamy w serwisie kopalniawiedzy.pl.

Więcej: www.kopalniawiedzy.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
dieta sportowca
...
aminokwasy
Intensywnie trenujący sportowcy nie zawsze są w stanie zapla...
Odżywki białkowe
Odżywki białkowe to jeden z popularniejszych suplementów die...
mięśnie pamięć
Najnowszy przegląd badań opublikowany w czasopiśmie...
leki przeciwbólowe siła mięśni
Trenujący sporty siłowe, którzy przez długi czas prz...