dieta sportowca

Dieta sportowca, czyli jak dbać o energię i regenerację

Opublikowano: 29 kwietnia 2022

Dieta to kluczowy element sportowego trybu życia. To właśnie ona wpływa na poziom energii niezbędnej do efektywnych treningów wytrzymałościowych i zawodów, ale też i ona wpływa na jakość regeneracji.

Co przed treningiem, co po

Posiłki pomiędzy treningami powinny znacząco się różnić od tych jedzonych po ciężkich ćwiczeniach. Wynika to z prostego faktu, iż przed aktywnością należy zaopatrzyć się w zapasy energii. Z kolei po – oprócz uzupełnienia takowej, istotne jest również dostarczenie „budulca” niezbędnego do sprawnej regeneracji.

Tym budulcem regeneracyjnym jest oczywiście białko. To zaś, w przypadku osób ćwiczących naprawdę ciężko i często (kilka jednostek treningowych tygodniowo, na przykład cztery lub pięć), można dodatkowo dostarczać za pośrednictwem specjalnych mieszanek białkowych, w tym te zawierające BCAA (jak https://alenergy.eu/pol_m_SKLEP_BIALKA-AMINOKWASY-GAINERY_AMINOKWASY-ROZGALEZIONE-BCAA-241.html).

Oczywiście białko to nie wszystko i warto niezależnie od niego, także po treningu, dostarczyć sobie trochę węglowodanów, które umożliwią odbudowę zapasów glikogenu.

A co między treningami?

Pomiędzy jednostkami treningowymi warto stosować dietę opartą w dużej mierze na węglowodanach wolno uwalnianych, dzięki czemu łatwo gromadzi się „paliwo” do kolejnych treningów. Ale uwaga – nie można zaniedbywać również tłuszczy i białek – one także mają znaczenie w codziennej diecie i funkcjonowaniu organizmu.

Dawka energii w czasie maratonu

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że w trakcie maratonów całkiem przydatne jest szybkie pożywienie się żelami energetycznymi, które mogą błyskawicznie dostarczyć dawki energii pochodzącej z węglowodanów, tym razem szybko uwalnianych (a bywają też żele z dodatkiem np. Witamin, dzięki którym można przeciwdziałać stresowi oksydacyjnemu, siłą rzeczy występującemu w trakcie wysiłku). To bardzo efektywny sposób, by przełamywać momenty kryzysu, a wręcz im zapobiegać – choć warto też przy tym pamiętać, aby z żeli korzystać małymi porcjami (w ten sposób przyswajanie ich staje się jeszcze efektywniejsze).

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Dietetyk
W świecie, gdzie codziennie jesteśmy bombardowani informacja...
Wobec takiej promocji nie można przejść obojętnie. Jeśli nie...
Jak obniżyć ciśnienie krwi
Jak wynika z wielu badań co trzeci Polak ma problemy...
skituring
Skitouring zyskuje coraz większą popularność wśród narciarzy...
choroby układu krążenia
Choroby cywilizacyjne nie tylko wpływają na komfort codzienn...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...