udar mózgu

Co czwarta ofiara udaru ma mniej niż 40 lat

Opublikowano: 28 października 2017

Należy zmienić powszechną opinię, że udar mózgu to choroba ludzi starszych. Fundacja Udaru Mózgu wydała niepokojący raport, z którego wynika, że udar mózgu często dotyka młode osoby. Analizę opublikowano w okazji wypadającego w sobotę (29 października) Światowego Dnia Udaru Mózgu.

Jak wynika z raportu “Udar mózgu. Sytuacja chorych w Polsce” przygotowanego przez Fundację Udaru Mózgu, jedna czwarta chorych po udarze mózgu to osoby poniżej 40 roku życia, przy czym aż 70 procent pacjentów przynajmniej częściowo straciło sprawność fizyczną, a prawie połowa źle ocenia dostęp do rehabilitacji.

Przypomnijmy: gdy we wrześniu 2015 znany prezenter radiowy, Michał Figurski, doznał udaru mózgu, miał wówczas 42 lata.

Szacuje się, że co osiem minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu – podaje portal tvn24.pl. Jest to obecnie trzecia w kolejności, zaraz po chorobach serca i nowotworach, przyczyna śmierci, a pierwsza w kolejności najczęstsza przyczyna niepełnosprawności Polaków.

Choć udary mózgu występują głównie u osób starszych (średni wiek zachorowania to ok. 70 lat), zdarzają się także u dzieci. W Polsce rejestruje się około 60 tys. nowych zachorowań na udar rocznie, a zapadalność na tę chorobę określa na około 175/100 000 mężczyzn i 125/100 000 kobiet. Udar mózgu jest główną przyczyną trwałego kalectwa i braku samodzielności u osób dorosłych.

Ryzyko wystąpienia udaru eksperci łączą go z wieloma czynnikami. Najczęściej wymieniają jednak podwyższony poziom cholesterolu, cukrzycę, otyłość czy choroby sercowo-naczyniowe, jak migotanie przedsionków lub nadciśnienie tętnicze. Udar mózgu może być spowodowany także nadużywaniem alkoholu, paleniem papierosów lub brakiem aktywności fizycznej.

Za ryzyko wystąpienia udaru w dużej mierze odpowiadają czynniki, na które mamy wpływ, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Źródło: www.tvn24.pl/www.sprawnypo40.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
sterydy
Sterydy mogą być przyczyną przedwczesnych zgonów mężczyzn z...
wiek a zdolności
Chcesz się wzbogacić? Zastanawiasz się, kiedy będzie...
długość życia
Badacze pokłócili się na łamach "Nature" o to, ile m...