nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze – Co należy wiedzieć?

Opublikowano: 27 listopada 2020

Normą w zakresie ciśnienia krwi jest 120/80 mm Hg. Taki pomiar ciśnienia świadczy o bardzo dobrym stanie zdrowia w tym zakresie i idealnych wręcz wynikach. Oczywiście każdy pomiar ciśnienia może być inny i pod wpływem jakichś przeżyć, ciśnienie może gwałtownie skoczyć do góry. Dlatego na podstawie jednego pomiaru nie można stwierdzić, czy ktoś cierpi na nadciśnienie tętnicze. Należy wykonać minimum dwa pomiary pod kontrolą lekarza, w trakcie dwóch odrębnych wizyt. Jeśli skurczowe ciśnienie jest wyższe niż 140 mm Hg lub też rozkurczowe wyższe niż 90 mm Hg, wówczas mowa już o zaburzeniach w tym zakresie. Oba pomiary muszą wskazywać na odbieganie od normy, aby móc mówić o nadciśnieniu.

Nie każdy ma świadomość tego, jak poważną chorobą jest nadciśnienie tętnicze. Obecnie określa się je już mianem choroby cywilizacyjnej. Jest to główny czynnik doprowadzający do przedwczesnej śmierci, dlatego warto posiadać pełną wiedzę na jego temat. Nadciśnienie może doprowadzić nas do zawału serca, udaru, niewydolności nerek oraz serca czy też choroby tętnic obwodowych. W Polsce około 10 mln dorosłych osób cierpi na to schorzenie. Jest to zatem problem powszechny, którego znajomość może mieć znaczenie z własnego punktu widzenia, ale również w kontekście opieki nad członkami rodziny, którzy się z nim borykają.

Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?

W wielu przypadkach nadciśnienie tętnicze latami nie daje o sobie znać. Niekiedy natomiast występują objawy na tyle nietypowe, że można pomylić je także z innymi chorobami. Z tego względu czasem jest ono dość trudne do zdiagnozowania. Jednak podobnie jak każda inna choroba, posiada pewne objawy charakterystyczne. Im więcej z nich zauważamy u siebie tym większe również prawdopodobieństwo, że choroba ta nas dotyczy. Wśród tych objawów warto wymienić między innymi dolegliwości związane z sercem. Mowa tutaj o uczuciu ucisku serca, czasem także jego łomotaniu. Pojawia się również ucisk w głowie, zawroty głowy, częste zmęczenie. Osoby cierpiące na nadciśnienie bardzo często źle śpią i mają liczne krwotoki z nosa. Występuje u nich także dużo większa nerwowość. Obserwując takie objawy warto zdiagnozować się pod tym kątem.

Czy nadciśnienie tętnicze można leczyć?

Oczywiście jak w wypadku każdej innej choroby, są różne sposoby na obniżenie ciśnienia. Jednym z najpowszechniejszych, jest po prostu dokonanie zmian w dotychczasowym stylu życia. W wielu wypadkach na samym początku można leczyć się bez podawania leków. Jednak jeśli u kogoś występuje ciśnienie 180/110 mm Hg, wówczas od razu należy wdrożyć leki.

By niefarmakologicznie poradzić sobie z nadciśnieniem często trzeba zrzucić nadmiar kilogramów. Mowa tutaj oczywiście o osobach, które cierpią na otyłość lub też borykają się z nadwagą. Istotne zmiany należy wprowadzić również w swoim codziennym odżywianiu. Ciśnienie tętnicze bardzo szybko spada wtedy, gdy zaczynamy wyraźnie ograniczać spożycie soli w ciągu dnia. Dziennie powinno się spożywać mniej więcej 4,35-6 g tej przyprawy.

Ponadto ważna jest również aktywność fizyczna. W momencie zdiagnozowania nadciśnienia powinno się zacząć uprawiać jakiś sport. Może być to zwykły spacer, bieganie, jazda na rowerze itp, Rodzaj aktywności jest dowolny, jednak musi być ona koniecznie wprowadzona. Powinno się także rzucić palenie, zaprzestać spożywać alkohol i starać się walczyć ze stresem. Choć nad ostatnim wymogiem nie zawsze można w pełni zapanować, warto unikać wszelkich stresogennych sytuacji.

Asparaginian Extra Premium forte

Zmagając się z nadciśnieniem krwi, warto wspomagać swój organizm. Można to robić przyjmując regularnie Asparaginian Extra Premium forte, czyli poprawioną i udoskonaloną wersję Asparaginianu Extra. Suplement ten pochodzi od lidera na rynku w Polsce, zajmującego się tworzeniem produktów odpowiednich dla osób cierpiących na nadciśnienie, będących po zawale czy też zmagających się ze skurczami.

Nowa wersja produktu występuje w kapsułkach, łatwych do połykania i nie posiadających żadnych dodatkowych substancji tabletkujących oraz pomocniczych. Dzięki temu wyróżnia się on dobrym składem. Cechuje go również stosunkowo niska cena, która w przeliczeniu na 1 dzień, wynosi zaledwie 35 groszy.

Asparaginian Extra Premium forte zawiera składniki, które pozytywnie wpływają na stan zdrowia osób, zmagających się z nadciśnieniem tętniczym. Mowa tutaj chociażby o potasie, który wspomaga utrzymywanie ciśnienia na odpowiednim poziomie. W suplemencie znaleźć można również tiaminę, która wspiera pracę serca oraz dobroczynny magnez – pomagający w funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Tiamina ma również niebagatelny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, dlatego jest cenna z punktu widzenia tych osób, które chcą obniżyć ciśnienie krwi.

Ponadto suplement wspomaga również układ krążenia, sprawność umysłową oraz fizyczną. Wśród podstawowych substancji w jego składzie można wymienić także kwas pantotenowy, cynk oraz asparaginian. Więcej szczegółowych informacji na temat produktu, można dowiedzieć się ze strony: https://www.uniphar.pl/produkt/asparaginian-extra-premium/.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...
oparzenia słoneczne
Mimo powszechnej świadomości...
Urszula Jarosz
Zdrowie naszego uzębienia ma ogromny wpływ na całe n...