Witamina D

Witamina D – czym jest, jakie są objawy jej niedoboru i jaki suplement diety wybrać

Opublikowano: 4 sierpnia 2021

Witaminy to związki organiczne, których obecność w organizmie jest niezbędna do utrzymania pełni zdrowia. Witamina D to tak właściwie grupa witamin, w której znajduje się między innymi cholekalcyferol, powszechnie znany jako witamina D. Szacuje się, że niedobór witaminy D może występować nawet u ponad 90% Polaków. Jest to poważne zjawisko bowiem witamina D pełni w organizmie szereg niezwykle istotnych funkcji.

Czym jest witamina D i jakie spełnia funkcje w organizmie?

Wbrew powszechnej opinii, witamina D nie jest pojedynczym związkiem, a całą grupą steroidowych związków chemicznych, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Zdecydowana większość witaminy D wdrażana jest do ludzkiego organizmu za pomocą tak zwanej syntezy skórnej. Oznacza to, że witamina D wchłaniana jest do organizmu podczas ekspozycji skóry na promieniowanie UVB.

Ludzki organizm jest w stanie zaabsorbować witaminę D z pożywienia tylko w niewielkich ilościach. Dlatego też wiele osób, zwłaszcza w okresie jesienno–zimowym, doświadcza deficytu tego związku w organizmie. Jest to poważny problem ponieważ witamina D pełni w organizmie szereg ważnych dla zdrowia funkcji. Jej główne zadania to wzmocnienie odporności, regulacja pracy serca, ochrona kości, a także zapobieganie rozwojowi cukrzycy, a także niektórych nowotworów.

Jakie są objawy niedoboru witaminy D?

Niedobór witaminy D jest problemem, który dotyka nie tylko naszych rodaków, ale całą populację. Choć dane dotyczące niedoboru tego związku wśród Polaków nie są jednolite, szacuje się, że zdecydowana większość cierpi na jego deficyt. Co ciekawe, w ostatnim czasie zwrócono uwagę na pewnego rodzaju powiązanie pomiędzy występowaniem niektórych dolegliwości zdrowotnych a niskim poziomem witaminy D.

Niedobór witaminy D może się objawiać szeregiem przykrych dolegliwości, takich jak:

  • ciągłe uczucie zmęczenia
  • bóle kości i stawów
  • podatność na infekcje
  • bóle mięśni
  • wypadanie włosów
  • długi okres gojenia się ran
  • depresja i zaburzenia lękowe

O odpowiedni poziom witaminy D można zadbać, suplementując wysokiej jakości witaminy Swanson – https://www.witaminyswanson.plWarto też pamiętać o regularnym wykonywaniu odpowiednich badań określających poziom witaminy D w organizmie.

Czy warto suplementować witaminę D?

Odpowiedni poziom witamin D nie tylko chroni nasze kości, ale także zapobiega rozwojowi wielu innych jednostek chorobowych. Jedną z głównych funkcji witaminy D jest wzmocnienie bariery ochronnej organizmu, która jest osłabiona szczególnie w okresie jesienno–zimowym. Oznacza to, że witamina D chroni nas przed wszelkiego rodzaju infekcjami. Oprócz tego najnowsze badania wykazują, że witamina D pełni niezwykle ważną rolę w procesie leczenia cukrzycy typu 1, gruźlicy, stwardnienia rozsianego oraz chorób układu naczyniowo–sercowego.

Warto pamiętać o tym, że skóra osób starszym dużo gorzej absorbuje witaminę D z promieni UVB, dlatego suplementacja seniorów wydaje się być jedynym słusznym rozwiązaniem. Podobnie jest w przypadku nowo narodzonych dzieci, u których poziom witaminy D jest uzależniony od poziomu tego związku u matki dziecka. Lekarze podkreślają, że w okresie zwiększonej zachorowalność każdy, bez wyjątku, powinien suplementować witaminę D. Warto jednak pamiętać, aby wybierać wysokiej jakości suplementy, które zawierają odpowiednią dawkę tego cennego związku.

Suplementacja witaminy D – jaki produkt wybrać?

Firma Swanson od wielu lat znajduje się w czołówce producentów suplementów diety bez wypełniaczy. Witamina D3 Swanson jest zatem świetnym wyborem dla osób, które cenią sobie najwyższą jakość produktu. Produkty Swanson, w tym także cenną witaminę D, można dostać niemalże w każdej aptece stacjonarnej oraz w Internecie. Suplementy tej firmy od lat cenione są za jakość oraz przystępne ceny.

Firma oferuje suplement diety w kapsułkach dla osób dorosłych, oraz w formie kropli, które można podawać małym dzieciom. Producent informuje o wskazaniach dotyczących odpowiednich dawek suplementu dla poszczególnych grup wiekowych, ale w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie odpowiedniej dawki suplementu z lekarzem bądź farmaceutą.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Asertin
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Implant zęba
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...
Kordiceps Fohow, znany również jako "caterpillar fungus", to...
Dietetyk
W świecie, gdzie codziennie jesteśmy bombardowani informacja...
stomatologia
Wszystkie stosowane we współczesnej protetyce implanty zębow...