zima tycie

Tyjemy zimą, bo brakuje słońca?

Opublikowano: 15 stycznia 2018

Krótkie dni i przebywanie głównie w pomieszczeniach, do których nie dociera zbyt wiele światła dziennego (w jego skład wchodzi światło niebieskie) to przyczyny, przez które zimą nasze komórki tłuszczowe mają tendencję do niechcianego namnażania się. Wykazały to badania przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców.

Badacze z Uniwersytetu w Albercie przeprowadzili testy z myślą o osobach cierpiących na cukrzycę typu 1. Wyszli z pomysłem stworzenia komórek tłuszczowych, które byłyby w stanie produkować insulinę. Przy przygotowywaniu eksperymentu zaobserwowali dziwne zjawisko, które nie zostało zarejestrowane wcześniej.

Naukowcy kontrolowali długość fal światła, która docierała do komórek tłuszczowych. Zauważono, że największa aktywność cząstek naładowanych znajdujących się w ich błonie komórkowej była generowana w trakcie ekspozycji na fale o długości między 450 a 480 nanometrów, czyli kiedy światło było najbardziej niebieskie.

Jak wyjaśnia autor badań Peter Light, “kiedy niebieskie światło widzialne (…) przenika przez skórę i dociera do komórek tłuszczowych zlokalizowanych tuż pod nią, krople lipidów zmniejszają się, a następnie są wydalane poza komórkę”.

Im więcej światła niebieskiego do nas dociera, tym nasze komórki tłuszczowe mają mniejszą skłonność do magazynowania zapasów – pisze tvn24.pl i przypomina, że tłuszcz na organach wewnętrznych znajduje się jednak zbyt głęboko, aby mogły dotrzeć do niego promienie słoneczne.

Więcej: www.tvn24.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
długie spodnie rowerowe
Spodnie rowerowe ocieplane to doskonały wybór dla wszystkich...
komar
Łagodna zima może spowodować nieco późniejszy rozród...
błonnik
Nie chcesz przytyć w czasie świąt? Jedz błonnik. Nau...
jak hartować
Wiele osób obawia się sezonu zimowego ze względu na...
promieniowanie UV
W ostatnim czasie zwiększyła się świadomość społeczn...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...