● Suplementy na odchudzanie to pic na wodę?

Opublikowano: 15 maja 2017

Eksperci twierdzą, że popularne na rynku suplementy na odchudzanie – chociażby tzw. spalacz tłuszczu o nazwie L-karnityna – nie działają.

Dostępne na rynku preparaty przeznaczone dla osób chcących zmniejszyć masę ciała w większości przypadków nie działają – cytuje dziś (15 maja) dra Tomasza Podgórskiego z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu Dziennik Gazeta Prawna.

W ocenie naukowca z Zakładu Biochemii AWF są dwie przyczyny ich nieskuteczności: ilość substancji aktywnej w preparacie jest zbyt niska lub substancja ta po prostu nie działa wcale.

Przykładem może być popularna L-karnityna, która według dra Podgórskiego po prostu nie działa – tak przynajmniej zdaniem naukowca mówią badania. Podobnie jest w przypadku preparatów z pieprzem cayenne.

Czytaj także: Dieta cud nie istnieje, ale wiemy, która jest najskuteczniejsza

Podobne wnioski zaprezentowano już w 2010 r. na Międzynarodowym Kongresie Badań nad Otyłością w Sztokholmie. Dr Thomas Ellrott, dyrektor Instytutu Odżywiania i Psychologii na Wydziale Medycyny Uniwersytetu w Getyndze, wraz z zespołem testował efekty działania 9 popularnych suplementów na odchudzanie – przypomina PAP Nauka w Polsce.

Były to: L-karnityna, poliglukozamina, proszek z kapusty, z nasion guarany (które ze względu na wysoką zawartość kofeiny pobudzają metabolizm), wyciąg z dziwidła (zawierający specjalny błonnik – glukomannan – pęczniejący w żołądku i sprzyjający uczuciu sytości), alginian sodu (o działaniu podobnym do glukomannanu) oraz tabletki z błonnikiem i wybrane ekstrakty roślinne.

Naukowcy przez 8 tygodni podawali wybrany preparat grupce osób w średnim wieku z otyłością lub nadwagą. W badaniu udział wzięło 189 pacjentów. Osoby zażywające 7 z 9 badanych produktów zrzuciły od 1 do 2 kg (w zależności od suplementu), podczas gdy w grupie stosującej placebo ubytek masy ciała wyniósł średnio 1,2 kg.

Jak ocenili naukowcy, żaden z suplementów nie spowodował znacznej utraty na wadze w porównaniu z substancją nieaktywną.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PAP Nauka w Polsce

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Suplementy diety
Suplementy diety to preparaty, które wspomagają zdro...
kreatyna
Kreatyna już od wielu lat jest znana jako ulubiony suplement...
Spalacze tłuszczu
Spalacze tłuszczu to substancje, które pomagają spalać nadmi...
Odpowiednio zbilansowana dieta w dzisiejszych czasac...
suplementy diety
Inspekcja Handlowa w trakcie kontroli sprawdzała, ja...