Potreningowe suplementy diety – kreatyna

kreatyna

Kreatyna już od wielu lat jest znana jako ulubiony suplement sportowców. Pozwala na osiągnięcie wymarzonej sylwetki w krótkim czasie. Czym jest, w jaki sposób działa oraz jakie są korzyści z jej suplementacji? Uzyskaj odpowiedzi na te pytania, czytając poniższy artykuł.

Co to jest i jak działa kreatyna?

Jest ona związkiem chemicznym, który naturalnie występuje w organizmach zwierząt, przede wszystkim w mięśniach i ścięgnach. Stąd też wzięła się jej nazwa, ponieważ greckie słowo kreas oznacza mięso. Kreatyna występuje również w organizmie człowieka, głównie w mięśniach, ale również w mózgu, wątrobie i nerkach. Naturalnym źródłem tego związku chemicznego są ryby oraz mięso.

Najważniejszą funkcją kreatyny jest wpływ na odnawianie cząsteczek ATP, które są podstawowymi nośnikami energii w organizmie. To ten proces zapewnia odpowiedni poziom energii i siłę np. do treningów. Ponadto kreatyna stymuluje syntezę białek w wyniku działań anabolicznych i antykatabolicznych. Dzięki odpowiedniemu poziomowi kreatyny w organizmie:

  • będziesz mieć więcej siły,
  • będziesz znacznie bardziej wytrzymały i poprawisz swoją wydolność,
  • regeneracja po wzmożonym treningu będzie zachodzić szybciej,
  • zaobserwujesz beztłuszczowy przyrost masy ciała.

Suplementacja kreatyny przydaje się w przypadku chęci zrzucenia kilogramów, ale również przy budowaniu masy mięśniowej. Właśnie z tych powodów, oraz szybko widocznych efektów, ten związek chemiczny jest często wybierany przez sportowców.

Dawkowanie kreatyny

Pomimo dostępu do wielu form tego suplementu, najczęściej wybieraną opcją jest monohydrat oraz jabłczan. Pierwszy związek jest połączeniem cząsteczki wody oraz kreatyny. Ma on zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w komórkach, dlatego efekty stosowania tej konkretnej odmiany są zauważalne szybciej. Z kolei jabłczan składa się z kreatyny i kwasu jabłkowego. Ta forma jest bardziej stabilna oraz szybciej się wchłania. Jest też bardziej odporna na działanie enzymów żołądkowych. Te różnice nie są jednak znaczące i to, który rodzaj wybierzesz, zależy od osobistych preferencji.

Jeśli chodzi o dawkowanie kreatyny, najlepiej zastosować się do rad producenta. Kwestia ta zależy od tego jak często ćwiczysz i jakie są Twoje cele sylwetkowe. Ogólnie zalecane jest zażywanie kreatyny zaraz po treningu. Niepolecana jest z kolei suplementacja przed wysiłkiem fizycznym.

Czy przy suplementacji kreatyny występują skutki uboczne?

Kreatyna należy do najlepiej przebadanych substancji spośród wszystkich suplementów. Jeśli zażywa się jej odpowiednie ilości, jest uważana za substancję bezpieczną. Zdarzały się jednak przypadki, kiedy przy długiej suplementacji kreatyną, wywoływała ona biegunki, skurcze mięśni lub odwodnienie. Były to sytuacje skrajne i niezagrażające życiu. Suplementacja kreatyną nie jest natomiast wskazana dla ludzi cierpiących na choroby nerek, trzustki oraz wątroby. Z tego powodu, zanim zaczniesz suplementację tą substancją, zalecana jest konsultacja z lekarzem oraz wykonanie badań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.