brak snu

● Brak snu i kłótnie z żoną mogą zrujnować zdrowie

Opublikowano: 28 czerwca 2017

Naukowcy z Ohio State University Wexner Medical Center piszą na łamach czasopisma “Psychoneuroendocrinology”, że brak snu i domowe awantury znacznie zwiększają nasilenie procesów zapalnych, które mogą przyczyniać się do chorób serca, cukrzycy, reumatyzmu czy osteoporozy.

Badacze z Ohio zaprosili do eksperymentu 43 pary, które miały za zadanie… pokłócić się na jakiś drażliwy w ich związku temat. Na sesję pary zapraszano po dwa razy, w każdym przypadku oboje małżonków proszono o podanie, jak długo spali w dwie poprzedzające doświadczenie noce. Przed i po “kłótni” pobierano im krew.

Celem badania było ustalenie, na ile brak snu jednego z małżonków może wpływać na samopoczucie, w tym nasilenie związanych ze stresem procesów zapalnych, u drugiego. Sprawdzano też, na ile niewyspanie wpływa na konflikty między małżonkami – pisze interia.pl.

Okazało się, że osoby, które przez wcześniejsze noce spały krócej, nie miały podniesionego poziomu markerów zapalnych, obserwowano u nich jednak mniejszą odporność na czynniki stresujące.

Jeśli oboje partnerzy spali przez dwie minione noce po mniej niż siedem godzin, ryzyko awantury rosło. Z każdą godziną straconego snu poziom dwóch znanych markerów stanu zapalnego podnosił się o 6 procent. Jeśli pary miały szczególnie duży problem z zakończeniem sporu, wzrost ten z każdą godziną utraconego snu sięgał 10 procent.

Zasadniczy przekaz z badań jest taki, że pary powinny przemyśleć to, w jaki sposób się spierają, mieć metody rozwiązywania tych sporów, by z kolei… dobrze się wyspać . Naukowcy dodają, że lepiej wyspany z partnerów może często pomóc zażegnać konflikt.

Więcej: www.interia.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Jak przetrwać w rodzinie
Obecnie żyjemy w czasie, który bez wątpienia zapisze się na...
zarywanie nocy
Badanie naukowców z Northwestern Medicine (USA) i Un...
zarywanie nocy
Brak snu może pogarszać naszą ocenę pożywienia. Jedn...
jak zasnąć
Dwuminutowa technika zasypiania została opracowana n...
rowerzysta sąd
Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał, że 42-letni rowerzy...