Zarywanie nocy zwiększa ochotę na niezdrowe jedzenie

zarywanie nocy

Brak snu może pogarszać naszą ocenę pożywienia. Jednym słowem: chętniej sięgamy wtedy po coś niezdrowego – ostrzegają naukowcy z Niemiec i Anglii.

Badania przeprowadziły trzy niemieckie ośrodki oraz angielski Uniwersytet w Birmingham. Wyniki opublikował magazyn „Journal of Neuroscience”.

Autorzy projektu postanowili znaleźć odpowiedź na pytanie: czy i w jaki sposób brak odpowiedniej ilości snu może być związany z objadaniem się i przybieraniem na wadze?

W tym celu zaprosili do swojego eksperymentu 32 zdrowych mężczyzn w wieku 19-33 lat ze wskaźnikiem BMI (Body Mass Index) 21-26. Z ich udziałem przeprowadzili serię eksperymentów związanych ze snem i jedzeniem, w trakcie których ochotnikom badano krew i wykonywano dokładne skany mózgu.

Okazało się, że wszyscy – zarówno ci wyspani, jak i niewyspani – odczuwali rankiem podobny poziom głodu. Mieli również podobne stężenie hormonów we krwi oraz porównywalny poziom cukru. Jednak gdy ktoś był niewyspany, decydował się płacić zdecydowanie więcej za przekąskę, niż gdy spokojnie przespał całą noc.

We krwi mężczyzn pozbawianych snu znajdowano również nieco więcej substancji zwanej des-acylo greliną, która jest związana z hormonem głodu – greliną – pisze Gazeta Wyborcza.

Pokazywanie pożywienia ochotnikom pozbawionym snu wyraźniej aktywowało u nich też dwa ważne regiony mózgu – ciało migdałowate (to m.in. ośrodek nagrody związany z jedzeniem) i podwzgórze (zaangażowane w kontrolę przyjmowania pokarmu).

Więcej: www.wyborcza.pl