Dieta ketogeniczna: ile można schudnąć w tydzień?

dieta ketogeniczna

Kolejna dieta odchudzająca nie przyniosła pożądanego efektu, a Ty się zastanawiasz czy istnieje w ogóle jakikolwiek sposób na to, żeby schudnąć szybko nie tracąc na tym energii i pieniędzy? Zapewne nie słyszałeś jeszcze o diecie ketogenicznej, która w znacznym stopniu ogranicza, a wręcz eliminuje węglowodany ze spisu tego co można jeść. Nie da się ukryć, że ten sposób odżywiania jest bardzo restrykcyjny, a dla wielu osób może okazać się trudny do utrzymania. Jest to jednak dieta, która przynosi zaskakująco szybko spore efekty, również osobom, które nie widziały żadnej poprawy stosując inne sposoby odchudzania. W tym artykule przedstawimy jakie można otrzymać efekty na diecie ketogenicznej oraz ile średnio schudniemy stosując się do jej zasad.

Dieta ketogeniczna i jej podstawowa zasada

Dlaczego dieta ketogeniczna jest uważana za bardzo restrykcyjną? Jej istotą jest ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów i zwiększenie przyjmowania tłuszczów nasyconych. Proporcje powinny się zawierać w 3:1 lub 4:1, gdzie 1 oznacza białko i węglowodany, a druga cyfra symbolizuje tłuszcze. Przestrzeganie prawidłowego żywienia związane jest z liczeniem dziennych ilości spożywanych tłuszczy, węglowodanów i białek i trzymanie się tego, aby nie przekraczać zalecanych ilości. Dopiero wtedy zobaczymy szybko pożądane efekty diety.

Możemy to zobrazować matematycznie. Przy wprowadzeniu do naszego życia diety ketogenicznej będziemy dostarczać organizmowi kalorie w ilości:

  • 75 % z tłuszczu
  • 20 % z białka
  • 5 % z węglowodanów

Keto dieta: po co eliminujemy węglowodany z diety?

Odpowiedź jest dosyć prosta – żeby organizm przestawił się ze spalania cukrów na spalanie od razu tłuszczy, czyli tego co dostarczamy organizmowi. Proces spalania jest wówczas uproszczony, a organizm przechodzi w tzw. stan ketozy.

O zaistnieniu stanu ketozy mówimy wtedy, gdy nasz organizm zaczyna wykorzystywać magazynowane tłuszcze zamiast glukozę do dostarczania nam energii. Wynikiem obniżenia poziomu insuliny i spalania tłuszczy jest produkcja przez wątrobę ciał ketonowych, które powodują także uczucie sytości.

Efekty diety ketogenicznej

Powodem wprowadzenia do swojego życia diety nisko-węglowodanowej jest przede wszystkim chęć szybkiego zrzucenia zbędnych kilogramów. Efekty diety ketogenicznej (https://ketowariatka.pl/dieta-ketogeniczna/efekty-ile-mozna-schudnac-w-miesiac/) zauważalne są bardzo szybko. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby trzymać się jej zasad, ponieważ nawet małe pokusy zawierające w sobie dużo cukru mogą zniweczyć cały nasz dietetyczny plan. Utraty wagi na diecie ketogenicznej można spodziewać się bardzo szybko. Liczyć się jednak należy z pewnymi efektami ubocznymi jakie może ona ze sobą nieść.

Efekty uboczne diety keto

Musimy liczyć się z tym, że początki są zazwyczaj najgorsze, tak i w przypadku tej diety trzeba uzbroić się w cierpliwość. Początkowo nowej diecie mogą towarzyszyć bóle głowy i wzmożone zmęczenie. Dolegliwości te zaliczane są do najczęściej występujących efektów ubocznych. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm będzie reagować inaczej i dla niektórych negatywne efekty na diecie ketogenicznej w ogóle nie będą odczuwalne i od początku będą odczuwać dobre samopoczucie.

Ile można schudnąć w tydzień na keto diecie?

Musimy pamiętać o tym, że pierwszy tydzień lub nawet pierwsze dwa tygodnie to czas kiedy nasz organizm przyzwyczaja się do nowego sposobu żywienia i należy zaliczyć ten czas jako keto adaptację. Nasze ciało zostaje przeprogramowane i czerpie energii z produkowanych ciał ketonowych powstających w procesie spalania tłuszczu.

Jak szybko schudnąć na diecie ketogenicznej? Trzeba trzymać się ściśle zasad diety keto, a wtedy efekty będą niemal natychmiastowe. Jak już nasz organizm przyzwyczai się do nowego sposobu żywienia, możemy zrzucić nawet 6 kg tygodniowo, kiedy osoba jest naprawdę otyła. Jest to bardzo dużo biorąc pod uwagę to, że trzymając się diety i jej zasad nie doświadczymy efektu jojo, towarzyszącego niestety innym dietom.