dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna: ile można schudnąć w tydzień?

Opublikowano: 10 maja 2020

Kolejna dieta odchudzająca nie przyniosła pożądanego efektu, a Ty się zastanawiasz czy istnieje w ogóle jakikolwiek sposób na to, żeby schudnąć szybko nie tracąc na tym energii i pieniędzy? Zapewne nie słyszałeś jeszcze o diecie ketogenicznej, która w znacznym stopniu ogranicza, a wręcz eliminuje węglowodany ze spisu tego co można jeść. Nie da się ukryć, że ten sposób odżywiania jest bardzo restrykcyjny, a dla wielu osób może okazać się trudny do utrzymania. Jest to jednak dieta, która przynosi zaskakująco szybko spore efekty, również osobom, które nie widziały żadnej poprawy stosując inne sposoby odchudzania. W tym artykule przedstawimy jakie można otrzymać efekty na diecie ketogenicznej oraz ile średnio schudniemy stosując się do jej zasad.

Dieta ketogeniczna i jej podstawowa zasada

Dlaczego dieta ketogeniczna jest uważana za bardzo restrykcyjną? Jej istotą jest ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów i zwiększenie przyjmowania tłuszczów nasyconych. Proporcje powinny się zawierać w 3:1 lub 4:1, gdzie 1 oznacza białko i węglowodany, a druga cyfra symbolizuje tłuszcze. Przestrzeganie prawidłowego żywienia związane jest z liczeniem dziennych ilości spożywanych tłuszczy, węglowodanów i białek i trzymanie się tego, aby nie przekraczać zalecanych ilości. Dopiero wtedy zobaczymy szybko pożądane efekty diety.

Możemy to zobrazować matematycznie. Przy wprowadzeniu do naszego życia diety ketogenicznej będziemy dostarczać organizmowi kalorie w ilości:

 • 75 % z tłuszczu
 • 20 % z białka
 • 5 % z węglowodanów

Keto dieta: po co eliminujemy węglowodany z diety?

Odpowiedź jest dosyć prosta – żeby organizm przestawił się ze spalania cukrów na spalanie od razu tłuszczy, czyli tego co dostarczamy organizmowi. Proces spalania jest wówczas uproszczony, a organizm przechodzi w tzw. stan ketozy.

O zaistnieniu stanu ketozy mówimy wtedy, gdy nasz organizm zaczyna wykorzystywać magazynowane tłuszcze zamiast glukozę do dostarczania nam energii. Wynikiem obniżenia poziomu insuliny i spalania tłuszczy jest produkcja przez wątrobę ciał ketonowych, które powodują także uczucie sytości.

Efekty diety ketogenicznej

Powodem wprowadzenia do swojego życia diety nisko-węglowodanowej jest przede wszystkim chęć szybkiego zrzucenia zbędnych kilogramów. Efekty diety ketogenicznej (https://ketowariatka.pl/dieta-ketogeniczna/efekty-ile-mozna-schudnac-w-miesiac/) zauważalne są bardzo szybko. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby trzymać się jej zasad, ponieważ nawet małe pokusy zawierające w sobie dużo cukru mogą zniweczyć cały nasz dietetyczny plan. Utraty wagi na diecie ketogenicznej można spodziewać się bardzo szybko. Liczyć się jednak należy z pewnymi efektami ubocznymi jakie może ona ze sobą nieść.

Efekty uboczne diety keto

Musimy liczyć się z tym, że początki są zazwyczaj najgorsze, tak i w przypadku tej diety trzeba uzbroić się w cierpliwość. Początkowo nowej diecie mogą towarzyszyć bóle głowy i wzmożone zmęczenie. Dolegliwości te zaliczane są do najczęściej występujących efektów ubocznych. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm będzie reagować inaczej i dla niektórych negatywne efekty na diecie ketogenicznej w ogóle nie będą odczuwalne i od początku będą odczuwać dobre samopoczucie.

Ile można schudnąć w tydzień na keto diecie?

Musimy pamiętać o tym, że pierwszy tydzień lub nawet pierwsze dwa tygodnie to czas kiedy nasz organizm przyzwyczaja się do nowego sposobu żywienia i należy zaliczyć ten czas jako keto adaptację. Nasze ciało zostaje przeprogramowane i czerpie energii z produkowanych ciał ketonowych powstających w procesie spalania tłuszczu.

Jak szybko schudnąć na diecie ketogenicznej? Trzeba trzymać się ściśle zasad diety keto, a wtedy efekty będą niemal natychmiastowe. Jak już nasz organizm przyzwyczai się do nowego sposobu żywienia, możemy zrzucić nawet 6 kg tygodniowo, kiedy osoba jest naprawdę otyła. Jest to bardzo dużo biorąc pod uwagę to, że trzymając się diety i jej zasad nie doświadczymy efektu jojo, towarzyszącego niestety innym dietom.

Udostępnij ten post: • Rafik pisze:

  Po prostu źle weszłaś w stan ketozy bądź prawdopodobnie wcale nie weszłaś. Przeanalizuj co jesz, jakie masz makro, czy nie spożywasz węgli “ukrytych”. Keto jest świetne, polecam każdemu. Po 35 latach życia przekonałem się, ze to jedyny słuszny sposób żywienia.

  • Jakistamlogin pisze:

   Mam to samo. Co prawda dopiero 2 tygodnie za mną ale jak sobie myślę ile ukrytego syfu człowiek jadł i nawet o tym nie wiedział to aż mnie trzęsie 😀 ja ucielam z dnia na dzień węgle i cukier mialam złoty strzał (mega słabo mi było plus poty) ale trwało to z 5 minut, teraz mam chyba keto grypę (ból głowy, brak koncentracji) ale pomijając te objawy to czuję się naprawdę dobrze i wiem, że nowy styl żywieniowy warty jest tych chwilowych efektów ubocznych 🙂

 • Anna pisze:

  Jestem na diecie keto dwa miesiace i bardzo malo schudlam. Zauwazylam natomiast ze wszystko jest slodkie bez slodzenia dlatego po niektorych warzywach robie sie senna… U mnie efekty mizerne pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Asertin
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Implant zęba
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...
Kordiceps Fohow, znany również jako "caterpillar fungus", to...
Dietetyk
W świecie, gdzie codziennie jesteśmy bombardowani informacja...
stomatologia
Wszystkie stosowane we współczesnej protetyce implanty zębow...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...