HPV

Wirus HPV powodujący raka szyjki macicy częściej atakuje mężczyzn

Opublikowano: 18 października 2017

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV może wywołać raka szyjki macicy u kobiet, jednak to mężczyźni są nim zakażeni ponad trzykrotnie częściej – wykazał raport opublikowany przez “Annals of Internal Medicine”.

Badania dotyczą populacji amerykańskiej. Wynika z nich, że spośród dorosłych Amerykanów w wieku od 18. do 69. roku życia wirusem HPV zainfekowanych jest 11,5 proc. mężczyzn oraz 3,2 proc. kobiet.

Patogen ten najbardziej znany jest z tego, że wywołuje bardzo groźnego raka szyjki macicy u kobiet – przypomina Rynek Zdrowia.

Główny autor raportu dr Ashish Deshmukh z University of Florida w Gainesville w wypowiedzi dla Reutersa twierdzi, że tak częste zakażenie wirusem HPV u mężczyzn tłumaczy wzrost wśród nich zachorowań na raka jamy ustnej i gardła (głównie płaskonabłonkowego raka ustnej części gardła).

Z raportu wynika, że 20 proc. mężczyzn z zakażeniem narządów płciowych wirusem HPV cierpi również na infekcję jamy ustnej wywołaną tym drobnoustrojem.

Istnieje około 100 typów tego wirusa, z których część może być przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek na skórze, część powstawania łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych, a część nowotworów złośliwych, jak rak szyjki macicy i rak prącia. Zakażenie HPV jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Piotruś Pan
Nazwa syndromu Piotrusia Pana pochodzi z książki szk...
kobiety związki
Choć kobiety stały się zaradne, niezależne ekonomicz...
samobójstwa
W Polsce z powodu samobójstw ginie więcej ludzi niż...
depresja
Naukowcy z Uniwersytetu Arizony (USA) wykazali, że osoby...
wygląd
Mężczyzna im starszy, tym bardziej ignoruje rolę wyg...