ćwiczenia w domu

Jak zachować sprawność po 40-stce? Ćwicz w domu!

Opublikowano: 5 maja 2022

Ćwiczenia w domu można wykonywać bez żadnych akcesoriów, korzystając jedynie z własnej masy ciała, rozciągając się i trenując ogólną kondycję organizmu choćby podczas truchtu w miejscu. Trenować można także na profesjonalnych urządzeniach takich jak na przykład atlasy do ćwiczeń, przy których pracuje się nad muskulaturą ciała. Dostępnych jest również wiele tanich i prostych akcesoriów, które mogą wzbogacić proste ćwiczenia. O czym dokładnie mowa? Oto kilka propozycji przydatnych akcesoriów sportowych.

Hantle do ćwiczeń siłowych

Żeby ćwiczenia siłowe wciąż przynosiły efekty, zaleca się stopniowo zwiększać unoszone podczas nich obciążenie. Dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z treningami siłowymi i nie posiadają żadnego sprzętu do tego rodzaju ćwiczeń, często zaleca się zastąpienie profesjonalnych ciężarów na przykład butelkami z wodą. Z czasem kiedy ciężar się zwiększa, dźwiganie butelek może stać się jednak problematyczne choćby ze względu na ich ograniczoną wagę czy niewygodny sposób trzymania w dłoni.

Hantle to specjalnie zaprojektowane ciężary wyposażone w wygodny uchwyt, który ułatwia ćwiczenia. Jak trenować z hantlami? Najczęściej są one kojarzone z ćwiczeniami mięśni ramion i pracą nad ich muskulaturą. Świetnie nadają się jednak także do robienia wykroków i przysiadów z obciążeniem, a nawet brzuszków, podczas których hantle unosi się nad obręcz barkową.

Elastyczne taśmy fitness

Taśma fitness to uniwersalne akcesorium sportowe, z którym można trenować właściwie całe ciało. Często robi się z nimi przysiady, pompki, albo ćwiczy na przykład przyciąganie pięt do bioder. Taśmy te są elastyczne i samo ich rozciąganie jest dobrym ćwiczeniem na siłę i wytrzymałość mięśni. Kiedy mięśnie zaczynają drżeć, oznacza to, że wysiłek jest dla nich zbyt intensywny i wymagają odpoczynku.

Ciągła kontrola napięcia taśmy podczas ćwiczeń sprawia, że są w nie zaangażowane dodatkowe partie mięśni. Wybierając taśmę dla siebie, warto zwrócić uwagę na elastyczność wybranego materiału oraz możliwość podwieszenia jej we własnym mieszkaniu do sufitu.

Skakanka

Skakanka to jedno z najtańszych i jednocześnie najbardziej popularnych akcesoriów sportowych. Skaczą na niej już dzieci, ale świetnie nadaje się także do poważnych treningów dla osób dorosłych. Sprawdza się przy ćwiczeniach wytrzymałościowych, poprawia ogólną kondycję organizmu, uczy koordynacji oddechowej i wzmacnia mięśnie nóg. Podstawowe skoki to zadanie tylko na początek – z czasem do nauki jest coraz więcej bardziej skomplikowanych skoków i ruchów.

Ponieważ skakanie na skakance może obciążać stawy, nie jest zalecane dla osób o dużej nadwadze. Warto zwrócić również uwagę na buty, w których wykonuje się ćwiczenia na skakance. Najlepiej, aby były to wygodne modele z miękką piankową podeszwą, która tak, jak to tylko możliwe, zamortyzuje wszystkie skoki i odciąży nogi.

Maty do jogi

Rozkładane na podłodze maty widuje się nie tylko na zajęciach jogi. Przydają się one również podczas fitnessu, ćwiczeń rozciągających, a nawet codziennych rozgrzewek. Wybierając matę do ćwiczeń, należy zwrócić uwagę na jej rozmiary i grubość. Po rozłożeniu trenująca osoba powinna móc się na niej wygodnie położyć, a więc długość maty powinna odpowiadać co najmniej jej wzrostowi. Grubość przekłada się na amortyzację od podłoża. Im cięższe treningi się wykonuje, tym grubszą matę powinno się zakupić.

Na macie można wykonywać wiele ćwiczeń, do których nie są potrzebne żadne dodatkowe akcesoria. Są to na przykład klasyczne brzuszki, deska, nożyce pionowe i poziome, albo pompki. Najczęściej maty wykonywane są z elastycznej pianki, materiału lekkiego i antypoślizgowego, aby zapobiec ryzyku kontuzji.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Joga w Wierchomli
Po raz dziesiąty gospodarzem Joga Festiwalu. Górskie...
Górski Maraton Jogi w Wierchomli
Malownicza Wierchomla Mała, położona w sercu Popradz...
trening EMS
Trening EMS to stosunkowo nowa metoda treningowa, która w os...
joga dla par
Obecnie joga jest formą relaksu wybieraną zarówno przez kobi...
trening mięśni brzucha
Do najważniejszych elementów treningu MMA i innych s...