Bieganie jest sportem (prawie) dla każdego. Przy braku przeciwwskazań zdrowotnych taka forma aktywności fizycznej może być uprawiana niezależnie od wieku. Jeśli szukasz efektywnego i skutecznego środka, który pomoże pozbyć się dodatkowych kilogramów, chcesz poprawić swoją kondycję i sylwetkę, wzmocnić mięśnie, prowadzić zdrowy i bardziej aktywny tryb życia – postaw na jogging.
Jogging jest sportem, który możemy uprawiać praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze, wystarczą wygodne sportowe buty i ubranie umożliwiające swobodne ruchy. Biegając, angażujemy mięśnie, które do uruchomienia potrzebują energii – a ta jest czerpana z naszej tkanki tłuszczowej. Dlatego bieganie jest metodą, która szybko przynosi efekty i pozwala w krótkim czasie spalić zbędny tłuszczyk.
Biegając, angażujemy mięśnie brzucha, bioder, pośladków oraz ud – są to tzw. problematyczne miejsca, gdzie najczęściej odkłada się nadmiar tłuszczu. Podczas joggingu pracujące mięśnie pobierają energię z tkanki tłuszczowej – systematycznie uprawiany jogging wpływa na redukcję komórek tłuszczowych, które zmniejszają swój obwód.
Bieganie poprawia ogólną kondycję naszego organizmu, wzmacniają się stawy i mięśnie, wzrasta też wydolność serca. Zaczynając trening powinniśmy rozpocząć od ok. 20 minut biegu przeplatanego marszem. Po tygodniu możemy dodać 5–10 minut czystego biegu w zależności od bieżącej kondycji. Biegając, musimy dać czas naszemu aparatowi ruchowemu na przyzwyczajenie się do wysiłku – pozwoli to uniknąć kontuzji.
Spokojne tempo i mało forsowne trasy dadzą nam czas na rozbieganie się bez zbędnych przeciążeń stawów. Ustalając plan biegania powinniśmy zarezerwować sobie czas ok. 3–4 razy w tygodniu. Najlepszą porą na bieganie są godziny poranne – organizm jest wtedy wypoczęty i gotowy do podjęcia treningu, który połączony z odpowiednią dietą w krótkim czasie przyniesie zauważalne efekty.
Czas treningu zależny jest od stanu naszej kondycji – najlepsze efekty przynosi bieganie, które trwa dłużej niż 40 minut. Wybierając popołudnie lub wieczór jako porę treningów, musimy uwzględnić fakt, że 80 proc. energii pobieranej podczas pierwszych 30 minut biegania będzie pochodziło z glikogenu zgromadzonego w mięśniach (glikogen – zmagazynowane węglowodany w mięśniach, które dostarczamy organizmowi w diecie), a 20 proc. z tkanki tłuszczowej.
Po około 30 minutach joggingu sytuacja ulega zmianie i energia pobierana jest głównie z naszej tkanki tłuszczowej (80 proc.), a 20 proc. z glikogenu. Jeśli więc chcemy szybko uzyskać efekty, powinniśmy biegać około godziny. Wybierając, bieganie rano, nie zapominajmy o posiłku- organizm powinien dostać porcję węglowodanów najlepiej 1, 5–2 godziny przed treningiem.
Jeżeli nie mamy możliwości zjedzenia posiłku przed porannym treningiem, powinniśmy spożyć np. kawałek czekolady i jakiś owoc, np. banana lub gruszkę – dostarczy nam to węglowodanów niezbędnych w procesie spalania kalorii. Bieganie na czczo może być niebezpieczne i doprowadzić do spadku cukru we krwi – a to grozi zasłabnięciem lub omdleniem. Podczas biegania dobrze mieć przy sobie napój izotoniczny, który pomoże nam uzupełnić ewentualny niedobór glukozy po intensywnym wysiłku
Karolina Sochacka – trener personalny
Dodaj komentarz