starzenie

● Starzenie opóźniają tylko intensywne treningi?

Opublikowano: 17 maja 2017

Starzenie: jeśli chcesz zobaczyć prawdziwą różnicę w zakresie spowolnienia biologicznego starzenia, odrobina ćwiczeń nie wystarczy – potrzeba regularnych, intensywnych treningów.

Fakt, że ma się 40 lat, nie oznacza, że biologicznie również jest się w tym wieku. Im bardziej jesteśmy aktywni fizycznie, tym mniej starzeje się nasz organizm – podkreśla prof. Larry Tucker z Brigham Young University (USA).

Tucker analizował dane 5823 dorosłych i wyliczył, że każdy rok wieku chronologicznego to telomer krótszy o 15,6 pary zasad – informuje serwis kopalniawiedzy.pl.

Telomery to ochronne sekwencje z nukleotydów, które zabezpieczają przed “przycinaniem” chromosomów po ich podwojeniu w czasie podziału komórki. Każde przycięcie zwiększa zaś ryzyko nowotworzenia.

Amerykanin odkrył, że w porównaniu do osób prowadzących siedzący tryb życia i umiarkowanie aktywnych, duża aktywność fizyczna przekłada się w długości telomerów na wiek młodszy o, odpowiednio, 9 i 7 lat. Za bardzo aktywnych uznawano mężczyzn biegających po 40 min 5 dni w tygodniu i kobiety biegające po pół godziny również 5 dni w tygodniu.

Więcej: www.kopalniawiedzy.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
trening EMS
Trening EMS polega na elektrostymulacji mięśni za pomocą imp...
trening EMS
Trening EMS to stosunkowo nowa metoda treningowa, która w os...
Trening MMA
Wielu pasjonatów mieszanych sztuk walki, chciałoby s...
Trening MMA
MMA to sport, którego uprawianie może przynieść szer...
rękawice bokserskie
Boks jest bardzo popularnym sportem walki, który przyciąga d...