stomatolog Kraków

Do stomatologa prywatnie czy na NFZ? Jak wybrać najlepszy gabinet dentystyczny?

Opublikowano: 23 grudnia 2019

Uśmiech to wizytówka każdego z nas. Niestety, nie zawsze zęby są zdrowe i białe. Czy wtedy warto udać się do stomatologa prywatnie czy też na NFZ?

Dzisiaj przykładamy znacznie większy nacisk do wyglądu zębów. Do stomatologa chodzimy nie tylko po to, aby załatać ewentualne ubytki, ale również dlatego, by poprawić wygląd swojego uśmiechu. Gabinety stomatologiczne mogą zaoferować swoim pacjentom usługi w szerokim zakresie – stomatologia estetyczna, implantologia czy też ortodoncja to tylko wybrane z nich, które pozwalają na poprawę uśmiechu. Do wyboru mamy także zabiegi pozwalające uratować nawet mocno zniszczone zęby, które kiedyś byłby usunięte.

Warto jednak wskazać, że nie wszystkie z procedur stomatologicznych możemy wykonać na NFZ, czyli w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jakie zatem gabinety stomatologiczne warto odwiedzać, aby cieszyć się nie tylko zdrowymi, ale także estetycznymi zębami?

Polacy wybierają prywatne gabinety stomatologiczne

Chociaż każda osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne w NFZ może korzystać z różnych procedur stomatologicznych bez opłat, to jednak i tak większość Polaków woli udać się do prywatnego gabinetu stomatologicznego. Dlaczego?

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że stomatolog współpracujący z NFZ może wykonać dla swoich pacjentów wyłącznie wybrane zabiegi. Przykładowo, stomatologia zachowawcza taka jak endodoncja, czyli leczenie kanałowe możliwe jest bez opłat tylko dla zębów od „jedynki” do „trójki”. W pozostałych przypadkach dorosły pacjent za leczenie zębów będzie musiał już zapłacić – gabinet stomatologiczny na NFZ może zaoferować mu wtedy tylko ekstrakcję, czyli wyrwanie zepsutych zębów.

Wiele zabiegów dostępnych na NFZ bazuje także na gorszej jakości materiałach. Gabinet dentystyczny wykonujący zabiegi w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego może zaproponować pacjentom wykonanie estetycznych, białych plomb także tylko od „jedynki” do „trójki”. W pozostałych przypadkach dostępne są tylko wypełnienia amalgamatowe, czyli szare.

Dodatkowo, gabinet stomatologiczny na NFZ nie będzie mógł wykonać dla swoich pacjentów szeregu innych zabiegów, na przykład niedostępne będą implantologia – implanty zębowe, stałe protezy jak korony i licówki porcelanowe, mostki, wybielanie zębów, a także zaawansowane znieczulenia jak znieczulenie komputerowe.

Różni się też podejście do pacjenta, chociaż zdarzają się także takie gabinety stomatologiczne, gdzie także na NFZ możemy liczyć na wysokiej jakości obsługę. Nic więc dziwnego, że osoby, które pragną zadbać o swoje zęby, chętniej odwiedzą placówkę taką, jak prywatna klinika stomatologiczna czy gabinet stomatologiczny niż udadzą się do stomatologa na NFZ.

Prywatne gabinety stomatologiczne – nowoczesne leczenie bez bólu

W prywatnych gabinetach stomatologicznych na każdego pacjenta czeka szeroka gama usług, które skupione są na zdrowiu i estetyce zębów. Na miejscu skorzystać można z różnorodnych zabiegów – od standardowego leczenia ubytków, przez leczenie kanałowe, a skończywszy na implantach stomatologicznych czy wybielaniu zębów z użyciem nakładek czy lamp.

Szeroka gama usług stomatologicznych to największa zaleta korzystania z gabinetów prywatnych. Duża klinika stomatologiczna może zaoferować swoim pacjentom dostęp do procedur, które pozwolą na zachowanie nawet mocno zniszczonych, uszkodzonych zębów – bez konieczności ich wyrywania i wstawiania protezy. Stomatologia estetyczna zadba natomiast o ich estetyczny wygląd.

Usługi oferowane w prywatnych klinikach i gabinetach stomatologicznych:

  • stomatologia zachowawcza – leczenie ubytków z użyciem nowoczesnych uzupełnień światłoutwardzalnych, endodoncja – leczenie kanałowe, także pod mikroskopem
  • stomatologia estetyczna – wybielanie zębów, korekta kształtu zębów, a także inne zabiegi estetyzacji zębów
  • protetyka – przygotowywanie ruchomych i stałych protez zębowych, w tym takich jak korony porcelanowe, mostki, licówki porcelanowe i inne
  • chirurgia stomatologiczna – zabiegi chirurgiczne, między innymi w ramach usuwania zębów
  • periodontologia – zabiegi skoncentrowane na tkankach przyzębia – dziąsłach, na przykład leczenie paradontozy
  • implantologia – wszczepianie implantów zębowych, w tym także implantów zygomatycznych stosowanych przy całkowitym bezzębiu
  • ortodoncja – prostowanie zębów u dzieci i dorosłych z wykorzystaniem aparatów ruchomych oraz stałych
  • zabiegi higienizacji zębów – skaling, w tym skaling ultradźwiękowy, piaskowanie, lakowanie

Chociaż za powyższe zabiegi w prywatnej klinice stomatologicznej czy gabinecie stomatologicznym trzeba będzie zapłacić, to jednak i tak są one wybierane chętnie – odbywają się z użyciem zaawansowanych materiałów wysokiej jakości, a także specjalnych narzędzi i sprzętów zapewniających jeszcze lepsze efekty leczenia bez bólu.

Do skorzystania ze swoich usług w ramach stomatologii w mieście Kraków zaprasza Klinika Stomatologiczna Se+. Więcej informacji o ofercie kliniki można znaleźć na jej stronie internetowej pod adresem: https://studiose.med.pl.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *