● Kofeina a wysiłek: te nowe badania cię zaskoczą

Opublikowano: 8 czerwca 2017

Kofeina może poprawić wyniki sportowe nawet wtedy, gdy pijemy ją codziennie – wynika z najnowszych badań opublikowanych przez „Journal of Applied Physiology”. Tak samo skuteczne są dawki odpowiadające jednej filiżance kawy, jak i trzem.

Prof. Bruno Gualanom, fizjolog z uniwersytetu w Sao Paulo, przeprowadził próby na mężczyznach, którym na godzinę przed wysiłkiem podawano kofeinę w dawce 400 miligramów – czyli odpowiadającej czterem filiżankom kawy. Pozostali badanie otrzymywali placebo lub nie otrzymywali nic.

Zadaniem wszystkich była jazda na rowerze stacjonarnym i spalenie 450 kcal w jak najszybszym tempie, co zwykle zajmuje ok. 30 minut – pisze PAP Nauka w Polsce.

Tak jak się spodziewano, nieco lepsze wyniki uzyskiwali ci, którzy otrzymali kofeinę. Kofeina poprawiała wyniki średnio o 1 proc., co podczas dłuższej jazdy może znacząco wpłynąć efekty.

Zaskakujące jest, że dla osiąganych wyników sportowych nie miało znaczenia, czy kofeina była przyjmowana codziennie, czy tylko przed wysiłkiem. Ponadto jednakowe rezultaty osiągali zarówno ci, którzy otrzymali tę substancję w dawce odpowiadającej jednej filiżance kawy, jak i osoby dostające ekwiwalent dwóch albo co najmniej trzech filiżanek.

Więcej: PAP Nauka w Polsce

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Kordiceps Fohow, znany również jako "caterpillar fungus", to...
Suplementy diety
Potrzeby organizmu 40-latków znacznie różnią się od...
trening EMS
Trening EMS polega na elektrostymulacji mięśni za pomocą imp...
melatonina
Melatonina na sen jest często stosowanym suplementem diety p...
trening EMS
Trening EMS to stosunkowo nowa metoda treningowa, która w os...