ciekawostki o bieganiu

● 22 najlepsze ciekawostki o bieganiu

Opublikowano: 19 lipca 2017

Czy da się zabiegać na śmierć? Jaki dystans ma najdłuższy bieg świata? Czy sprinter biegający na 100 metrów wygra z zebrą lub z Audi S5? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym subiektywnym rankingu: 22 najlepsze ciekawostki o bieganiu. 

1. Najlepsi maratończycy świata biegają 42 km ze średnią prędkością 20 km/h. Momentami stać ich także na przyspieszenia rzędu 30 km/h. Absolutnym rekordzistą, jeśli chodzi o samą prędkość, jest rekordzista świata na 100 metrów, Usain Bolt. W Berlinie (2009) rozpędził się do 44,72 km/h.

2. Człowiek kontra zwierzęta – kto wygra w takim maratonie? Jak wyliczyli naukowcy, człowiek wygrałby rywalizację w maratonie z takimi zwierzętami jak gepard czy gnu. Równe szanse miałby także z koniem. Na 100 metrów nawet zebra nie miałaby żadnych szans, przynajmniej z Usainem Boltem. Czas zebry na setkę to 9,95 przy 9,58 Bolta.

3. Ile kilometrów liczy najdłuższy bieg świata? Maraton liczący dokładnie 42 195 metra nie jest najdłuższym biegowym dystansem. Do najdłuższych należy Spartathlon, który liczy dokładnie 246 km. Rekordzista przebiegł ten dystans w czasie 20 godzin oraz 20 minut.

4. Nie da się zabiegać na śmierć. Kiedy nie masz siły biec i ostatkiem sił doczołgasz się do mety – mdlejesz. To naturalna reakcja organizmu na bieganie ponad siły. Jedynie w skrajnych przypadkach, takich jak hipotermia lub przegrzanie organizmu, faktycznie może dojść do zgonu.

5. Biegacze żyją dłużej. Autorzy badań ze Szpitala Uniwersyteckiego Bispebjerg w Kopenhadze obliczyli, że regularnie biegający mężczyźni mogli wydłużyć swoje życie o 6,2 lat, a kobiety o 5,6 lat.

6. Rekord świata w pokonanych maratonach dzień po dniu to 607. Dokonał tego Ricardo Abad – hiszpański biegacz, ultramaratończyk. Bicie rekordu świata łączył z codzienną 8-godzinną pracą w fabryce. Odpowiednikiem Ricardo w Polsce jest Ryszard Kałaczyński, rolnik z Wituni, rocznik 1960. W ciągu okrągłego roku, od 15 sierpnia 2014 do 15 sierpnia 2015, przebiegł 366 maratonów, bijąc tym samym rekord Guinnessa. 11 razy brał udział w najtrudniejszym biegu świata: 246-kilometrowym greckim Spartathlonie (najwięcej przebiegł 195 km). Przebiegł Polskę na trasie z Zakopanego do Sopotu – 800 km – w zaledwie siedem dni. Co ciekawe, zanim zaczął biegać, przez 25 lat… był alkoholikiem.

7. Bieganie poprawia sprawność intelektualną. W przypadku biegaczy po 50 roku życia regularne treningi biegowe pozwalają spowolnić naturalny proces starzenia się mózgu i zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Badania przeprowadzone na University of Stanford dowiodły, że już 30-minutowy wysiłek 4-5 razy w tygodniu wystarczy, aby zauważyć poprawę w zakresie umiejętności intelektualnych.

8. Ile może bez przerwy biec dorosły człowiek? Ma wystarczająco dużo energii zmagazynowanej w tkance tłuszczowej, aby biec bez przerwy przez 3 dni z prędkością 24 km/h.

9. Ile kalorii można spalić podczas… minuty biegania? Nawet jeśli jesteś powolnym biegaczem, spalisz przynajmniej 10 kalorii przez każdą minutę biegu. Oznacza to, że możesz spalić pół tabliczki czekolady w mniej niż 23 minuty!

10. Cliff Young ukończył bieg Sydney – Melbourne (875 km) w niecałe 6 dni, mając 61 lat i biegnąc w kaloszach. Wychowywał się na farmie, opiekując się stadem owiec liczącym ok. 2 tys. sztuk. Ich zaganianie do zagrody trwało niekiedy trzy dni. W 1983 wystartował w ultramaratonie Sydney – Melbourne, którego trasa miała 875 km. Znacznie starszy od pozostałych uczestników (miał wówczas 61 lat), ubrany w strój roboczy i obuty w kalosze wzbudził zainteresowanie prasy, jednakże dziennikarze wątpili w to, czy w ogóle ukończy zawody. Początkowo rzeczywiście profesjonalni biegacze pozostawili go daleko z tyłu. Nie przewidzieli jednak, że Cliff w przeciwieństwie do nich ma zamiar biec bez przerw na sen. Zwyciężył, pokonując dystans w 5 dni, 15 godzin i 4 minuty, bijąc o niemal dwa dni dotychczasowy rekord trasy.

11. Jeden krok podczas biegu angażuje około 200 mięśni.

12. Jak pracują stopy podczas biegu? W trakcie biegania aktywnych jest 26 kości, 33 stawy oraz 112 więzadeł w stopach.

13. 53-letni Achim Heukemes przebiegł kontynent australijski w niecałe 44 dni. Ten niemiecki ultramaratończyk w 2005 roku ustanowił nietypowy rekord w biegu przez kontynent australijski na linii zachód-wschód. Zabrał ze sobą butelkę wody z Oceanu Indyjskiego, którą po dokładnie 43 dniach 13 godzinach i 8 minutach wylał w Sydney do Pacyfiku.

14. Na całym świecie co roku sprzedaje się miliard par butów, a każdy z miłośników biegania kupuje średnio w tym czasie dwie pary.

15. Ludzkie stopy są w stanie wyprodukować pół litra potu na dobę.

16. Najstarszy wiekiem maratończyk to Sikh Fauja Singh, który w 2011 roku pokonał w Toronto Watrerfront Marathon, licząc wówczas 100 lat.

17. Barierę 10 sekund na 100 metrów złamało dotychczas 89 zawodników. Tylko jeden sprinter spośród nich jest biały – to Francuz, Christophe Lemaitre, który zszokował świat, kiedy w 2010 roku przebiegł „setkę” w 9.98 sek. Uczynił to w finale mistrzostw swojego kraju. W 2011 roku wyśrubował swoją życiówkę do 9.92 sekundy.

18. Samochód kontra sprinter? Na 60 metrów wygrałby Bolt! W wyścigu sprintera z Audis S5 w 2012 roku wygrał samochód z czasem 6.34 sekundy (jego przeciwnik, Julian Reus miał 6.69). Rekord Bolta ze stadionu to 6.29 sekundy.

19. Marian Woronin to rekordzista naszego kraju na 100 m z rezultatem 10.00 s. Jest po Lemaitrze uznawany za drugiego najszybszego białego w historii sprintu. Rekord pobił w 84 roku. Mało kto o tym wie, ale zegar w trakcie jego rekordowego biegu zatrzymał się na 9.992. W myśl zasad IAAF takie wyniki zaokrągla się jednak do okrągłych cyfr, przez co przy jego profilu niezmiennie widnieje wynik równych 10 sekund.

20. 95 proc. spośród najszybszych ludzi świata ma swoje korzenie etniczne w Afryce Zachodniej. Ludzie z tej części kontynentu mają udowodnioną przewagę anatomiczno-fizjologiczną nad innymi populacjami (m.in. wyżej położony środek ciężkości, większa powierzchnia płuc).

21. Pierwsze kolce lekkoatletyczne były użyte 11 listopada 1868 roku w USA. Ich podeszwy były wykonane ze skóry krowy, a cholewki ze skóry kangurzej. Firma, która je wyprodukowała to J.W. Foster and Sons, znana dzisiaj jako Reebok.

22. Usain Bolt to atleta idealny? Nic z tego! Bolt ma poważną skoliozę kręgosłupa, co więcej jego lewa noga jest o ponad centymetr krótsza od drugiej.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wobec takiej promocji nie można przejść obojętnie. Jeśli nie...
Festiwal Biegowy
Otoczona malowniczymi górami Beskidu Niskiego, skąpana w łag...
Festiwal Biegowy
Trzy dni pełne atrakcji dla dzieci, dorosłych i całych rodzi...
Jedni mówią, że bieganie daje wolność, a bieganie ul...
Bieganie dla początkujących
Być może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale bieganie nieg...