ćwiczenia a umieralność

● Ćwiczenia aerobowe kontra siłowe a umieralność. Będziecie zaskoczeni

Opublikowano: 19 listopada 2017

Australijczycy przeprowadzili największe jak do tej pory badanie porównujące różne rodzaje ćwiczeń fizycznych i ich wpływ na wskaźniki umieralności. W tym przypadku sprawdzano np. ryzyko przedwczesnej śmierci i wskaźnik zgonów spowodowanych chorobą nowotworową.

Przez ostatnie lata lekarze, dietetycy i trenerzy namawiali nas przede wszystkim do biegania, nordic walkingu i innych ćwiczeń aerobowych. Okazuje się jednak, że trening siłowy jest równie ważny dla ogólnego stanu zdrowia jak ćwiczenia aerobowe.

O korzyściach z tych ćwiczeń dla układu kostno-szkieletowego przekonują na łamach najnowszego „American Journal of Epidemiology” naukowcy z Uniwersytetu w Sydney w Australii.

Badacze w swojej pracy posłużyli się danymi uzyskanymi od ponad 80 tys. mieszkańców Australii – opisuje Gazeta Wyborcza. Od wszystkich zebrano informacje dotyczące m.in. stylu życia, stosowanej diety, płci, wieku, edukacji oraz stanu zdrowia, w szczególności skupiano się na obecności chorób układu krążenia oraz chorób nowotworowych i codziennej aktywności fizycznej.

Odkryto, że regularne wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń wzmacniających siłę mięśni zmniejszało o 23 proc. ogólne wskaźniki umieralności. W przypadku choroby nowotworowej ćwiczenia te zmniejszało ryzyko zgonu aż o 31 proc.

Co ciekawe, pompki i przysiady wykonywane w domu czy na trawniku dawały taki sam efekt jak trening w siłowni z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, np. ciężarków, atlasów i innych urządzeń.

Więcej: wyborcza.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Rashguard
Wzrost popularności uprawiania sportu zaowocował większym za...
trening EMS
Trening EMS (Electrical Muscle Stimulation), który w...
zasady na siłowni
Jak w każdym środowisku, obowiązują pewne zasady - pisane i...
trening EMS
Trening EMS polega na elektrostymulacji mięśni za pomocą imp...
trening EMS
Trening EMS to stosunkowo nowa metoda treningowa, która w os...