małe ciężary

Siłownia: małe ciężary równie skuteczne jak duże?

Opublikowano: 6 maja 2017

Do ćwiczenia mięśni nie trzeba używać największych ciężarów jakie tylko jesteśmy w stanie udźwignąć. Wystarczą mniejsze, trzeba tylko częściej ich używać w jednym treningu – sugerują kanadyjscy specjaliści na łamach „Journal of Applied Physiology”.

Efekt jest ten sam – zapewnia główny autor badań prof. Stuart Phillips z McMaster University w Hamilton.

Dogmatem stało się, że dla uzyskania większej siły i wielkości mięśni trzeba podczas treningów używać największych ciężarów. Po sprawdzeniu “rekordu” ciężar dobiera się taki, żeby stanowił on 80-90 proc. tego, co potrafimy wytrzymać. Podczas jednego treningu zwykle udaje się go podnieść od 8 do 10 razy.

Specjalista kinezjologii prof. Phillips postanowił sprawdzić, czy podobny efekt pozwala uzyskać używanie mniejszych ciężarów. W badaniach wzięło udział 49 ochotników, których podzielono na dwie grupy – informuje PAP Nauka w Polsce.

Jedni ćwiczyli zgodnie z tradycyjną metodą, w drugiej grupie byli mężczyźni, którzy ponosili ciężary, które stanowiły 30-50 proc. tego, co potrafili udźwignąć. Podnosili je 25 razy, do wyczerpania sił. Wszyscy ochotnicy ćwiczyli przez trzy miesiące.

Okazało się, że jeśli chodzi o siłę i wielkość mięśni, między obu grupami mężczyzn nie było istotnych różnic. W ich organizmie podobny był również poziom hormonów: testosteronu oraz hormonu wzrostu. Według prof. Phillipsa obie metody treningu są równie skuteczne i nie można mówić o wyższości jednej na drugą.

Więcej: PAP Nauka w Polsce

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Rashguard
Wzrost popularności uprawiania sportu zaowocował większym za...
trening EMS
Trening EMS (Electrical Muscle Stimulation), który w...
zasady na siłowni
Jak w każdym środowisku, obowiązują pewne zasady - pisane i...
trening EMS
Trening EMS polega na elektrostymulacji mięśni za pomocą imp...
trening EMS
Trening EMS to stosunkowo nowa metoda treningowa, która w os...