maraton

Maraton: jakie badania wykonać u kardiologa?

Opublikowano: 9 października 2018

Przed wzięciem udziału w maratonie warto się udać do kardiologa, który określi, czy możemy bezpiecznie pobiec. Na pewno powinna to zrobić każda aktywna osoba po 40. roku życia – mówi dr Marek Postuła – kardiolog z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Jak tłumaczy specjalista, kardiolog na pewno zada nam pytania, czy w bliskiej rodzinie, czyli u rodziców lub rodzeństwa, były przypadki nagłych zgonów z powodu chorób kardiologicznych, na jakie choroby dokładnie cierpieli najbliżsi i jaki był ich przebieg. Dlatego – zaznacza – zanim pójdziemy na wizytę, warto przypomnieć sobie historię chorób najbliższych krewnych lub poznać ich szczegóły, bo najczęściej to właśnie choroby dziedziczne dyskwalifikują nas z uprawiania dyscyplin wytrzymałościowych, do których zaliczamy biegi długodystansowe.

Lekarz opisuje, że standardowo wykonuje się 12-odprowadzeniowe EKG. Jeżeli badanie wykaże pewne nieprawidłowości lub wywiad rodzinny będzie niejednoznaczny, to czekają nas kolejne testy, np. echo serca, czyli badanie USG serca, lub w wybranych przypadkach rezonans magnetyczny serca.

Według kardiologa kolejnym badaniem przydatnym w diagnostyce zaburzeń rytmu serca lub kołatań serca jest 24-godzinny holter EKG – jeśli pojawi się podejrzenie arytmii zagrażającej bezpiecznemu uprawianiu sportu, to konieczne będzie wykonanie badania elektrofizjologicznego, które ma na celu określenie potencjalnego miejsca pochodzenia arytmii w sercu oraz jej bezpośrednie leczenie, czyli ablację.

Na wizycie kardiolog powinien również zmierzyć nam ciśnienie tętnicze krwi – zaznacza lekarz w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Dodaje, że u osób powyżej 40. roku życia diagnostyka kardiologiczna powinna być poszerzona – kardiolog wykona ocenę ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych według tak zwanej skali SCORE. Jeśli według niej ryzyko zgonu jest duże, to lekarz musi dobrać odpowiedni panel badań, w tym test wysiłkowy.

Według specjalisty wizyty u kardiologa i badania powinny być regularne, najlepiej na początku sezonu biegowego lub w jego trakcie w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących dolegliwości.

Więcej: www.wyborcza.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wobec takiej promocji nie można przejść obojętnie. Jeśli nie...
Festiwal Biegowy
Otoczona malowniczymi górami Beskidu Niskiego, skąpana w łag...
Festiwal Biegowy
Trzy dni pełne atrakcji dla dzieci, dorosłych i całych rodzi...
Jedni mówią, że bieganie daje wolność, a bieganie ul...
Bieganie dla początkujących
Być może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale bieganie nieg...